Každý obchodník se musí vyznat v cenových grafech. Jejich analýza – čili čtení informací z grafů je velmi důležitá. I když se zpočátku může zdát obtížné porozumět jim, po menším průzkumu to jistě každý zvládne. V tomto článku si představíme nejpoužívanější typy grafů a podrobně popíšeme svíčkový graf.
Obsah článku
- Co je cenový graf?
- Čárový graf
- Sloupcový graf
- Svíčkový graf
- Popis svíčky (candlestick)
- Jak zdarma kopírovat populárních obchodníků?
Nejlepší brokeři v Česku
1.
XTB
Váš kapitál je spojen s rizikem
2.
eToro
Váš kapitál je spojen s rizikem
3.
RoboMarkets
Váš kapitál je spojen s rizikem
4.
Saxo Bank
Váš kapitál je spojen s rizikem
Co je cenový graf?
Cenový graf zobrazuje vývoj ceny finančního instrumentu v čase. Každý cenový graf má svislou osu, která znázorňuje rozsah cen, a také vodorovnou osu ukazující čas.
Analýza cenového grafu patří mezi základní dovednosti každého obchodníka, který analyzuje trhy pomocí nástrojů technické analýzy.
Může vás zajímat: Poznáváme online obchodování na burze.
Typy grafů
Při obchodování na burze se setkáte s více typy grafů. Jejich úkolem je znázornit cenu.
Existují různé styly a typy grafů, přičemž každý z nich má svá pozitiva a negativa. Mezi nejpoužívanější typy grafů patří:
- Čárový graf
- Sloupcový graf
- Svíčkový graf
Čárový graf
Čárový graf patří mezi nejzákladnější typy grafů.
Zobrazená čára na cenové ose spojuje jednotlivé uzavírací ceny za určitý časový úsek. Největší nevýhodou čárového grafu je, že neposkytuje informace o celé cenové aktivitě během daného časového rámce (time frame).
O něco více informací nám prozradí analýza specifického typu grafu – čárový nebo sloupcový graf.
Sloupcový graf
Sloupcový graf přináší informace o cenovém maximu a minimu určitého časového intervalu.
Pomocí sloupcového grafu můžeme analyzovat otevírací a zavírací hodnotu časového intervalu. Kromě toho, sloupcový graf zobrazuje tržní sílu v konkrétním intervalu.
Každý svislý sloupec na grafu poskytuje 4 údaje o ceně:
- horní konec sloupce představuje nejvyšší obchodovanou cenu
- dolní konec sloupce představuje nejnižší obchodovanou cenu
- úsečka vlevo zobrazuje otevírací cenu
- úsečka vpravo představuje uzavírací cenu
Svíčkový graf
Svíčkový graf má své kořeny ještě v 17. století, a to konkrétně v Japonsku. Vznikl za účelem technické analýzy trhu s rýží. Vzhledem k tomu, že má tento typ grafu poměrně dlouhou historii, stále patří mezi ty nejvíce využívané. Proč? Protože jde o technickou analýzu v té nejryzejší podobě.
Svíčkový graf už od začátku zobrazoval to, co se reálně stalo, ale nezabývá se příčinou. Graf je soustředěn jednoduše na cenu a na to, jak se cena v posledních dnech měnila a vyvíjela.
Může vás zajímat: Poznáváme obchodní metodu Price Action.
Co je svíčkový graf?
Svíčkový graf představuje efektivní a na pohled přitažlivý způsob zobrazení informací o ceně.
Svíčkový graf se skládá ze svíček, přičemž každá svíčka představuje vývoj ceny v čase za určité časové období.
Například, pokud si obchodník v obchodní platformě nastaví časový rámec H4, jedna svíčka na grafu bude představovat vývoj ceny v čase za období 4 hodin.
Na svíčkovém grafu, resp. na svíčce se analyzuje barva svíčky (zelená signalizuje rostoucí cenu, červená představuje klesající cenu), velikost těla a stínů.
Příklady principů analýzy svíčkového grafu
- Velká zelená svíčka – představuje silný nákupní tlak. V případě, že tato svíčka následuje po dlouhodobém poklesu trhu, signalizuje s velkou pravděpodobností zvrat v klesajícím trendu.
- Velká červená svíčka – představuje silný prodejní tlak. V případě, že následuje po dlouhodobém nárůstu trhu, je možné, že nastane zvrat v rostoucím trendu.
Mnohé obchodní strategie vycházejí právě z analýzy svíčkového grafu – a to oprávněně.
Popis svíčky (candlestick)
Každá svíčka (anglicky “candlestick”) ze svíčkového grafu nám poskytuje 4 údaje:
- Open – otevírací cena svíčky
- Close – uzavírací cena svíčky
- High – nejvyšší cena, kterou svíčka dosáhla
- Low – nejnižší cena, kterou svíčka dosáhla
Každá svíčka se skládá ze dvou částí:
- Tělo svíčky – tělo rostoucí svíčky je standardně zelené a tělo klesající svíčky je červené. Někteří obchodníci preferují jiné barvy svíček. V obchodních platformách si tyto barvy můžete jednoduše změnit podle vašich preferencí. Na svíčkovém grafu se může vyskytnout svíčka, která má stejnou otevírací (open) a uzavírací cenu (close). Taková svíčka nemá barevné tělo a nazýváme ji Doji.
- Stín (nebo ocas) – Většina svíček má vrchní a spodní stín. Existují však případy, kdy svíčka uzavře na maximu nebo minimu a jeden stín chybí. Takovou svíčku nazýváme Hammer nebo Pin bar. Dokonce, na svíčkovém grafu můžete spatřit svíčku, která nemá žádný stín. Takovou svíčku nazýváme Marubozu.
Pro shrnutí problematiky svíčkového grafu se koukněte na toto užitečné video.
Závěr
Představili jsme si nejpoužívanější typy grafů, které se používají při obchodování na burze.
I když známe množství typů grafů, profesionální obchodníci nejvíce preferují svíčkový graf. Na svíčkovém grafu vyhledávají různé svíčkové formace a patterny, které jim pomáhají k dalšímu odhadu vývoje ceny.
Existuje i skupinka obchodníků a investorů, pro které je analýza svíčkového grafu španělskou vesnicí. Pokud i vy byste rádi investovali své peníze, ale nevyznáte se v grafech, můžete automaticky kopírovat populárních obchodníků v největší investiční síti eToro. Více informací naleznete v naší eToro recenzi.
Poučení: Copy Trading nepředstavuje investiční poradenství. Hodnota vašich investic může stoupat nebo klesat. Váš kapitál je spojen s rizikem.
Líbil se vám tento článek? Doporučte jej i svým přátelům. Pomůžete tak rozšířit kvalitní informace o obchodování na burze. Nenechte si ujít další novinky ze světa tradingu a přidejte se k nám i na facebooku.
Diskuse k článku