Svíčková formace Doji a její variace Long-legged, Dragonfly a Gravestone

Úvod » Blog » Svíčkové formace » Svíčková formace Doji a její variace Long-legged, Dragonfly a Gravestone

Svíčková formace Doji a její variace Long-legged, Dragonfly a Gravestone

Lukáš Ištvan mini fotka

Autor: Lukáš Ištvan

Naposledy aktualizováno 29. ledna 2024

Znalost čtení svíčkových grafů je neodmyslitelnou součástí vybavení každého tradera zabývajícího se technickou analýzou. Na svíčkových grafech se v průběhu obchodování tvoří často opakující svíčkové formace tzv. patterny. Jedním z nich je i Doji a její variace Long-legged, Dragonfly a Gravestone.

svíčkové formace doji

Nejlepší brokeři v Česku

1.

logo xtb

XTB

icon right

Váš kapitál je spojen s rizikem

2.

logo etoro

eToro

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

3.

logo RoboMarkets

RoboMarkets

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

4.

logo saxo

Saxo Bank

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

Co je Doji?

Doji je svíčková formace (pattern), který se nejčastěji vyskytuje jako kříž případně jako znaménko plus. Tato formace je ve své podstatě neutrální, ale většinou tvoří součást komplexnějších formací, které mohou předznamenávat změnu vývoje na trhu. Doji se na svíčkovém grafu objevuje, když je cena nákupu a prodeje stejná, resp. téměř stejná. Referuje tedy o lokálním souboji mezi kupci a prodejci, resp. o nerozhodnosti, kterým směrem se  aktuální cena vydá.

Existuje několik druhů tohoto svíčkového patternu.

Momentálně rozlišujeme čtyři základní typy doji. Je třeba si však uvědomit, že sledování tohoto signálu je relevantní pouze v širším pohledu v kombinaci s předchozím trendem, resp. předchozími svíčkami.

Může Vás zajímat: Poznáváme obchodní metodu Price Action.

Long-leggedsvíčková formace long-legged doji

Dlouhé stíny („shadows“ resp. „tails“) po obou stranách těla doji indikují poměrně velký zmatek na trhu, protože většina burzy netuší, kterým směrem se cena pohne. Zmíněné stíny hovoří o maximální a minimální ceně během časového intervalu, otevírací a uzavírací cena však byly stejné.

Dragonflysvíčková formace dragonfly doji

Jde o svíčkovou formaci doji, která se podobá písmeno T. Tento svíčkový pattern reprezentuje, že otevírací a uzavírací cena jsou stejné a na maximální hodnotě. Dlouhá svislá čára říká o minimální ceně během dne. Formace „Dragonfly“ (česky: dračí let) reprezentuje převahu prodávajících během celého dne (časového intervalu). Avšak před uzavřením intervalu se nakupující spojily a vrátili cenu na původní maximum.

Gravestonegravestone formace

Jde o inverzní pattern k „dračímu letu“. Vypadá jako převrácené písmeno T. Mluví o převaze nakupujících během celého intervalu. Před uzavřením svíčky však došlo k převaze na straně prodeje a následnému návratu na otevírací minimum.

online trading
obchodování na burze

Dlouhá zelená svíčka (Long Green Candle) a Doji

Pokud se doji objeví po dlouhé zelené svíci, signalizuje to zmenšování nákupního tlaku a předpokládá se, že momentální nárůst ceny („uptrend“) se na určitý čas zastaví. Každopádně je tento signál výstražným světlem, že na trhu se mění poměr sil.

svíčkový pattern long green candle doji ukázka na grafu
Ukázka svíčkové formace na grafu.

Může Vás zajímat: Jak začít úspěšně obchodovat na burze?

Dlouhá červená svíčka (Long Red Candle) a Doji

Tento vzor představuje obrácenou situaci předchozího. Předznamenává, že tlak prodávajících slábne a pokles ceny („downtrend“) se na určitou dobu zastaví, případně zcela otočí. Také se dá reprezentovat jako nejistota, která vzniká nedostatkem prostředků na straně prodávajících, a stejně chybějící silou na straně nákupu.

Long Red Candle formace
Ukázka svíčkového patternu na grafu.

Závěr

Vysvětlili jsme si další zajímavou a užitečnou svíčkovou formaci. V závěru tohoto článku se podívejte na užitečné video, které vysvětluje tuto svíčkovou formaci a její variace.

Doji nemusí být jasným signálem, že trend se otáčí. Mnohokrát jde jen konsolidaci sil na straně nákupu, resp. prodeje, která vede k dalšímu růstu, resp. poklesu. Je však jasným signálem, že na burze přišlo ke krátké rovnováze. Intradenní obchodníci by neměly tuto formaci na grafu prohlížet.

V kombinaci s jinými indikátory vstupů je znalost těchto svíčkových patternů klíčová pro každou technickou analýzu.

Pokud je pro Vás obchodování podle svíčkových formací složité, můžete vyzkoušet automaticky kopírovat populárních obchodníků v největší investiční síti eToro. Více informací o kopírování obchodníků najdete v našem návodu a recenzi.

 
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej i svým přátelům. Pomůžete tak rozšířit kvalitní informace o obchodování na burze. Nenechte si ujít další novinky ze světa tradingu a přidejte se k nám i na facebooku.

Ohodnoť tento článek
Svíčková formace Doji a její variace Long-legged, Dragonfly a Gravestone
5 (100%) 2 vote[s]
sdílej článek

O autorovi

Lukáš Ištvan fotka

Lukáš Ištvan

Na finančních trzích investuji od roku 2014. Absolvoval jsem množství školení a seminářů od profesionálních investorů z Česka. Neustále se vzdělávám, abych držel krok s těmi nejlepšími. Více informací o mně naleznete na této stránce.

Diskuse k článku