Svíčková formace Marubozu

Úvod » Blog » Svíčkové formace » Svíčková formace Marubozu

Svíčková formace Marubozu

Lukáš Ištvan mini fotka

Autor: Lukáš Ištvan

Naposledy aktualizováno 29. ledna 2024

V jednoduchosti je krása. To si určitě řekne každý, kdo se po studování složitých patternů na svíčkových grafech vrátí k základům a znovu si začne všímat nejjednodušší formace. Svíčková formace Marubozu je stejně jako Doji jednosvíčkový pattern s velmi jasným poselstvím o aktuální situací na trhu.

Svíčková formace Marubozu jak číst svíčkové grafy

Nejlepší brokeři

1.

logo xtb

XTB

icon right

Váš kapitál je spojen s rizikem

2.

logo etoro

eToro

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

3.

logo RoboMarkets

RoboMarkets

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

4.

logo saxo

Saxo Bank

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

Jak vypadá svíčková formace Marubozu?

Když jsme před časem zmiňovali svíčkovou formaci Doji, tak Marubozu je jeho pravým opakem. Zatímco při Doji jde o minimální až téměř žádný rozdíl mezi otevírací a uzavírací cenou („opening“ a „closing price“), Marubozu reprezentuje maximální rozdíl mezi těmito hladinami.

Na první pohled jde o dlouhou úzkou svíčku. Při detailnějším přiblížení zjistíme, že svíčková formace Marubozu nemá vrchní ani spodní stín („tail“ resp. „shadow“). Jeho tvar je stejný pro klesající i stoupající trend. Liší se jen barvou. A to je vlastně vše, co potřebujete k identifikaci tohoto svíčkového patternu vědět.

Může Vás zajímat: Co je Forex?

Co formace Marubozu reprezentuje?

Jelikož tomuto vzoru chybí oba stíny, které hovoří o hodnotách maximální resp. minimální ceny během časového intervalu, je logické, že minimem byla otevírací cena („opening price“) a maximem uzavírací cena („closing price“), pokud mluvíme o stoupajícím trendu ( uptrend“ nebo býčí trh). V tom případě je svíčka zelené barvy. Pokud je předmětem zájmu klesající trend („downtrend“ nebo medvědí trh), tak se hodnoty uzavírací a otevírací ceny vymění. Svíčka je černá, resp. červená.

Z toho tedy vyplývá, že svíčkový pattern Marubozu reprezentuje velmi silný, prudce stoupající, resp. prudce klesající trend. Čím je svíčka delší, tím je skok mezi cenou na začátku a na konci dne (časového intervalu) výraznější.

Jak správně tušíte, název pochází, podobně jako Doji, z japonštiny. V překladu znamená něco jako plešatá hlava. Je pravděpodobně inspirovaný chybějícími stíny, čímž se tato svíčková formace liší od ostatních svící na grafu. Zelená svíčka reprezentuje, že po celé trvání daného časového intervalu, měli kontrolu nad vývojem trhu nakupující. Červená svíčka zase referuje o výrazné převaze prodávajících.

Může Vás zajímat: Co je svíčkový graf?

Důležitý je širší pohled

Podobně jako v případě Doji i pro tuto svíčkovou formaci je klíčový pohled na předchozí svíčky a vývoj ceny. Nejobvyklejší jsou tyto případy.

Formace Bullish Marubozu představuje rostoucí svíčku. Tato formace se nejvíce sleduje:

  1. na konci stoupajícího trendu
  2. na konci klesajícího trendu

První případ napovídá, že dosavadní vzestupný trend nekončí, ale s velkou pravděpodobností bude pokračovat. Druhá možnost je výrazným indikátorem otočení trendu („reversal“).

svíčkový pattern bullish Marubozu
Ukázka svíčkové formace na grafu.

V ukázce si můžeme všimnout, jak výrazně býčí svíčková formace Marubozu pohlcuje předchozí svíčku. Spolu s předchozí klesající svíčkou vytváří formaci Bullish engulfing, což posiluje dominanci nakupujících a sílu signálu k nákupu.

Formace Bearish Marubozu představuje klesající svíčku. Tato formace se nejvíce sleduje:

    3. na konci klesajícího trendu
    4. na konci stoupajícího trendu

Pro třetí případ platí, že se prodejci nadechli k dalšímu „útoku“ a cenu budou nadále tlačit dolů. Zatímco pro čtvrtý příklad můžeme očekávat znovu otočení trendu.

svíčkový pattern bearish Marubozu
Ukázka svíčkového patternu na grafu.

V ukázce si můžeme všimnout jako cena pomaličku rostla. Na nejvyšších cenách se obchodovalo v úzkém rozpětí, což značilo vyrovnání sil na trhu. Po třetí svíčce se vytvořila výrazná klesající svíčková formace Marubozu, která signalizuje dominanci prodávajících na trhu a předpoklad, že nastala změna trendu.

Může Vás zajímat: Jak začít obchodovat na burze?

Závěr

Koukněte se na užitečné video, které vysvětluje tuto svíčkovou formaci. Video je v angličtině.

I když tyto modelové situaci vypadají velmi jasně a jednoduše, v praxi to tak snadné nebude. Pamatujte, že svíčkovou formaci Marubozu zná každý trader a každý očekává, co se stane. Mnozí zkušenější obchodníci proto doporučují vyčkat na potvrzení tohoto signálu další svíčkou, která po této svíčkové formací následuje.

Následně vždy platí, že pokud se tento svíčkový pattern objeví na čím vyšším časovém rámci (time frame), tak o to je tato formace silnější a vypovídá nám jasnější informaci o poměru sil na trhu.

Pokud je pro Vás obchodování podle svíčkových formací složité, můžete vyzkoušet automaticky kopírovat populárních obchodníků v největší investiční síti eToro. Více informací o kopírování obchodníků najdete v naší eToro recenzi.

 
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej i svým přátelům. Pomůžete tak rozšířit kvalitní informace o obchodování na burze. Nenechte si ujít další novinky ze světa tradingu a přidejte se k nám i na facebooku.

Ohodnoť tento článek
Svíčková formace Marubozu
5 (100%) 2 vote[s]
sdílej článek

O autorovi

Lukáš Ištvan fotka

Lukáš Ištvan

Na finančních trzích investuji od roku 2014. Absolvoval jsem množství školení a seminářů od profesionálních investorů z Česka. Neustále se vzdělávám, abych držel krok s těmi nejlepšími. Více informací o mně naleznete na této stránce.

Diskuse k článku