Investice do kryptoměn v 2024 – kompletní průvodce pro začátečníky

Úvod » Blog » Akademie investování » Investice do kryptoměn v 2024 – kompletní průvodce pro začátečníky

Investice do kryptoměn v 2024 – kompletní průvodce pro začátečníky

Lukáš Ištvan mini fotka

Autor: Lukáš Ištvan

Naposledy aktualizováno 29. ledna 2024

Kryptoměny se stávají stále oblíbenějším finančním instrumentem. Nemůžeme se tomu ani divit, protože přinášejí s sebou technologii, která může změnit množství odvětví v našem životě. V tomto článku jsme pro vás připravili kompletního průvodce investováním do kryptoměn v roce 2024.

Obsah článku

Nejlepší brokeři v Česku

1.

logo xtb

XTB

icon right

Váš kapitál je spojen s rizikem

2.

logo etoro

eToro

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

3.

logo RoboMarkets

RoboMarkets

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

4.

logo saxo

Saxo Bank

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

Co je kryptoměna?

Kryptoměna je digitální měna, která funguje na technologií nazývané blockchain. Blockchain je decentralizovaná technologie, která spravuje a zaznamenává všechny transakce.

Existuje spousta technických detailů souvisejících s technologií blockchain, které by stály za přezkoumání, jenže v tomto článku se chceme věnovat hlavně investování. V zásadě tato technologie vylučuje zprostředkovatele (například banku) a umožňuje provádět transakce přímo mezi příjemcem a odesílatelem.

Kryptoměny nelze duplikovat, což je velkou výhodou oproti klasickými fiat měnami (euro, koruna, dolar, libra…). Množství „mincí“ v oběhu je pevně dáno a takto by na kryptoměnách neměla vzniknout inflace.

Kryptomeny - investovanie a inflácia
Inflace představuje obecný růst cen produktů / služeb a snižuje hodnotu měny v průběhu času.

Jak fungují kryptoměny?

Kryptoměny se prostřednictvím internetu vyměňují mezi lidmi navzájem, bez použití zprostředkovatele, například banky nebo vlády. Jsou decentralizovány. Žádná vláda ani banka nekontroluje, jak se vyrábějí, jaká je jejich hodnota nebo jak se vyměňují.

Kryptoměna se ukládá do digitální peněženky. K tomu, abyste se mohli přihlásit do své peněženky, potřebujete soukromý klíč. Je to jedinečný kód, který získáte při založení kryptopeněženky.

Digitální měny fungují na takzvané blockchainové technologii. Blockchain je jakýsi veřejný záznam všech transakcí, které se kdy udály. Jednotlivé transakce jsou však anonymní. Všechny transakce v síti ověřují osoby nebo společnosti, které kryptoměny těží.

Typy kryptoměn

V současnosti existuje již několik tisíc kryptoměn. Nejstarší kryptoměnou je Bitcoin, který byl vytvořen v roce 2009 neznámým člověkem, který vystupuje pod jménem Satoshi Nakamoto. Bitcoin představuje nový typ platidla.

V tomto krátkém videu se dozvíte co je Bitcoin.

Potom existují kryptoměny, které nazýváme altcoiny. Altcoin je alternativa Bitcoinu. Tyto kryptoměny vznikly hlavně proto, aby vylepšily slabší části Bitcoinu.

Je třeba si uvědomit, že ne všechny altcoiny jsou pouze alternativními verzemi Bitcoinu. Existují některé, které se velmi liší od Bitcoinu a mají velmi odlišné cíle, jakož i účely.

Například Ethereum je příkladem altcoinu, který je velmi odlišný od Bitcoinu. Kryptoměna Ethereum nebyla navržena k tomu, aby se používala jako digitální měna. Namísto toho byla navržena jako platforma pro vytváření aplikací na blockchainu.

Výhody investice do kryptoměn

 • výhody obchodování s kryptoměnamiTransparentnost – Každá transakce uskutečněná například pomocí Bitcoinu je monitorována a zaznamenána do veřejné knihy, která je známá jako Blockchain. Jakmile je transakce potvrzena a ověřena, už se nedá změnit a nemohou s ní manipulovat žádní hackeři nebo podvodníci.
 • vyplatí se investovat do BitcoinuDostupnost 24/7 – Kryptoměnovou transakci můžete provést kdykoli budete chtít. Nezáleží na tom, kde se momentálně nacházíte. Budete potřebovat pouze připojení k internetu. Transakce můžete dokonce provádět i pomocí mobilního telefonu.
 • výhody fumbi poplatkyÚplná kontrola – Uživatelé Bitcoinu a dalších kryptoměn mají úplnou kontrolu nad svými finančními prostředky a transakcemi. Při transakcích nejsou zveřejňovány žádné soukromé informace, což brání podvodům a krádeži identity. Protože kryptoměny jsou decentralizované, uživatelé se při provádění transakcí nemusí spoléhat na banku nebo jinou finanční instituci.
 • výhodaOmezená nabídka – Množství kryptoměn v oběhu je pevně dáno. Například maximum Bitcoinů, které lze „vytěžit“, představuje 21 milionů kusů. V současnosti je vytěženo kolem 18,5 milionu Bitcoinů. Do oběhu se tak může dostat už jen méně než tři miliony mincí.
 • výhoda investice do kryptoměnMožná ochrana proti inflaci – Globální finanční krize z let 2008/09 byla katalyzátorem toho, aby se centrální banky na celém světě zapojily do neobvyklých monetárních politik, zejména do programu kvantitativního uvolňování (tištění peněz).

  Někteří investoři se obávají, že to bude mít za následek obrovské znehodnocování národních měn a s tím spojené zvýšení inflace. Jelikož kryptoměn je omezené množství, neměly by podléhat inflaci.

Nevýhody

 • Nevýhody obchodování s bitcoinemVysoká volatilita – Stejně jako většina trhů, i trh s kryptoměnami podléhá cenovým výkyvům. Kryptoměny jsou známé svou vysokou volatilitou. Za pár dní dokážou klesnout nebo vyrůst o desítky procent.
 • nevýhodaSlabě regulované prostředí – Kryptoměny vznikly v soukromém sektoru bez oficiálního státního dohledu nebo regulace. Ve světě kryptoměn proto existuje řada podvodných firem a jednotlivců, kteří cílí zejména na začínající investory.
 • nevýhoda ikonaNejmladší finanční instrument – Digitální měny jsou novou investiční možností. Celý trh je poměrně neznámý a tím pádem zde existuje riziko, že ne každé kryptoměně se bude v budoucnu dařit.

Pokud chcete obchodovat s kryptoměnami, potřebujete si nejprve založit investiční účet ve společnosti, která umožňuje nakupovat kryptoměny.

V následujících řádcích vám přinášíme kompletní návod, jak investovat do kryptoměn.

1. Otevřete si investiční účet

Tento bod vypadá na první pohled jednoduše, ale je ve skutečnosti ten nejdůležitější. Můžeme ho rozdělit na tři body:

 • Výběr kvalitní platformy pro nákup kryptoměn
 • Založení obchodního účtu
 • Vložení finančních prostředků na obchodní účet

Výběr kvalitní společnosti

V dnešní době si můžeme vybrat z velkého množství společností nabízejících investování do kryptoměn. Ve většině případů jde o kryptoburzy nebo online brokery. Začínající investor se může v této nabídce společností velmi rychle ztratit.

Při výběru společnosti pro investování do kryptoměn se zaměřte na nabízenou platformu, poplatky a kvalitu nabízených služeb. Nezapomínejte ani na dostupnost populárních kryptoměn. Určitě myslete také na bezpečnost. Tu už většina renomovaných brokerských společností nabízí na špičkové úrovni.

Kvalitní platformy pro nákup kryptoměn

Investujte do kryptoměn prostřednictvím kvalitní platformy.

V tabulce níže naleznete společnosti, které poskytují bohatou nabídku kryptoměn, nízké poplatky a kvalitní zákaznickou podporu.

Platforma
etoro logo
kryptoburza binance logo
Jaké kryptomeny koupit na Coinbase
Kryptoměny
BTC, ETH, XRP, LTC, DASH, EOS + 53 dalších kryptoměn
BTC, ETH, XRP, LTC, DASH, EOS + 144 dalších kryptoměn
BTC, ETH, LTC, DASH, EOS, XLM + 46 dalších kryptoměn
Min. transakce
$10 (nebo 240 Kč)
$10 (nebo 240 Kč)
$2 (nebo 50 Kč)
Extra výhoda
Možnost kopírovat obchody populárních investorů
Největší nabídka kryptoměn
Uvítací bonus + 240 Kč v Bitcoinu
Čeština
ikonka ano
ikonka ano
ikonka recenze

Investování do kryptoměn je velmi volatilní a v některých zemích EU neregulované. Žádná ochrana spotřebitele. Může se uplatňovat daň ze zisku.

Váš kapitál je spojen s rizikem

Váš kapitál je spojen s rizikem

Tyto a další kvalitní společnosti si můžete navzájem porovnat v našem přehledném srovnání nejlepších platforem pro nákup kryptoměn.

Založení investičního účtu

Poté, co si vyberete společnost, potřebujete si založit obchodní účet. Jedná se většinou o jednoduchý online proces podobný při vytváření bankovního účtu.

Založení investičního účtu probíhá následovně:

 1. Vytvoříte si přihlašovací údaje
 2. Vyplníte osobní údaje
 3. Ověříte svou totožnost
 4. Vložíte peníze na svůj obchodní účet

Proces otevření obchodního účtu je velmi rychlý a u některých společností si investiční účet založíte do 10–15 minut.

Vložení peněz na účet

Abyste mohli začít investovat, potřebujete na svůj obchodní účet vložit peníze.

Na svůj obchodní účet můžete vložit peníze prostřednictvím bankovního převodu nebo pomocí platební karty. Některé společnosti umožňují vložit peníze také prostřednictvím služby PayPal, Skrill nebo Neteller.

2. Vyberte si kryptoměny, do kterých chcete investovat

Přes nejlepší platformy můžete investovat do různých kryptoměn. Mezi populární kryptoměny patří:

Bitcoin

Bitcoin je první a nejznámější kryptoměna. Vznikla v roce 2009 a vytvořila ji osoba, která má přezdívku Satoshi Nakamoto. Bitcoin slouží jako nová forma platidla. V dnešní době již začíná akceptovat platbu Bitcoinem množství společností z různých odvětví.

chci investovat do bitcoinu
Bitcoin představuje revoluci v online platbě.

Ethereum

Na rozdíl od Bitcoinu se Ethereum nesoustředí ani tak na digitální měnu, jako na decentralizované aplikace.

Kryptoměna Ethereum vznikla v roce 2015 a představuje novou technologii v kryptosvětě. Tato technologie se nazývá „smart contract“. Tyto chytré smlouvy mají unikátní systém ověřování a lze je uplatnit v množství odvětví.

Stellar

Stellar se zaměřuje na převody peněz a jeho síť je navržena tak, aby byla rychlejší a efektivnější, a to i za hranicemi jednotlivých států.

Jeho cílem je pomoci rozvojovým ekonomikám, které nemusí mít přístup k tradičním bankám a investičním příležitostem. Za používání sítě Stellar neúčtuje uživatelům ani institucím žádné poplatky a provozní náklady pokrývá přijetím veřejných darů.

NEO

Kryptoměna NEO byla vytvořena v Číně. Zaměřuje se na smart kontrakty (digitální kontrakty), které umožňují uživatelům vytvářet a provádět dohody bez použití zprostředkovatele.

Říká se o ní, že je to čínská verze kryptoměny Ethereum. Vedoucí vývojář kryptoměny NEO – Erik Zhang říká, že NEO má tři odlišné výhody – lepší architekturu, inteligentnější smlouvy přátelské k vývojářům a digitální aktiva pro snazší integraci do skutečného světa.

IOTA

IOTA je kryptoměna, která byla uvedena na trh v roce 2016. Představuje platformu pro internet věcí.

Internet věcí přes kryptomenu IOTA
Internet of Things (IoT) je systém elektronických zařízení, která dokážou automaticky komunikovat a vyměňovat si data přes internet. (Zdroj obrázku: benchmark.pl)

Na rozdíl od většiny ostatních blockchainových platforem vlastně nefunguje na základě transakcí a bloků, ale pracuje s inteligentními zařízeními na internetu věcí (IoT).

Vše, co potřebujete udělat, abyste ji mohli použít, je ověřit další dvě předchozí transakce v knize účtů IOTA. Tu tvůrci nazývají The Tangle. 

Cardano

Cardano (zkratka ADA) se používá k odesílání a přijímání digitálních prostředků. Tvrdí, že je vyváženějším a udržitelnějším ekosystémem pro kryptoměny a jediným coinem s „vědeckou filozofií a přístupem založeným na výzkumu“.

To znamená, že Cardano prochází obzvlášť důslednými kontrolami vědců a programátorů.

3. Zadejte nákupní objednávku

Pokud jste si založili obchodní účet, vložili peníze a vybrali kryptoměnu, můžete zadat svoji první nákupní objednávku.

Objednávky se realizují prostřednictvím online obchodní platformy.

Obchodní platforma

Obchodní platforma je program nebo mobilní aplikace díky které můžeme kupovat a prodávat kryptoměny. Obchodní platformu poskytuje většina brokerů a kryptoburz zdarma a můžete si ji nainstalovat do svého počítače, notebooku, tabletu nebo telefonu.

Některé společnosti nabízejí také webovou verzi obchodní platformy, do které se přihlásíte prostřednictvím webového prohlížeče.

Jak investovat do kryptomen přes brokera?
Prostřednictvím obchodní platformy, můžete analyzovat také cenové grafy.

Typy objednávek

Kvalitní obchodní platforma nabízí několik obchodních příkazů, pomocí kterých zadáváte své nákupy a prodeje.

Známe dva základní typy objednávek:

 1. Market objednávka – prostřednictvím market objednávky kupujete nebo prodáváte kryptoměny za aktuální tržní cenu, kterou vidíte v platformě. Objednávka se v době zvýšené volatility na trhu může vyplnit za poněkud horší cenu.
 2. Limitní objednávka – pomocí limitní objednávky si nastavíte, na jaké ceně chcete danou kryptoměnu nakoupit.

Například : jeden Bitcoin stojí $38 000 a chtěli bychom koupit část Bitcoinu na ceně $37 500. Proto zadáme nákupní limitní objednávku na ceně $37 500. Tato objednávka se aktivuje pouze v případě, pokud tržní cena Bitcoinu klesne na cenu $37 500 a nižší.

xtb forex ebook
forex ebook

Pomocí limitní objednávky získáme garanci, že se naše objednávka vyplní za přesně určenou cenu nebo ještě o trochu lepší. V době zvýšené volatility se ale může stát, že se naše objednávka vyplní jen částečně.

Pokročilé obchodní příkazy

Někteří zkušení investoři používají také pokročilé obchodní příkazy. Nejpoužívanější pokročilé příkazy jsou:

Stop Loss

Stop Loss je obchodní příkaz, pomocí kterého si investor nastaví maximální možnou ztrátu na danou investici.

Obchodní příkaz stop loss pro investice
Pomocí obchodního příkazu Stop Loss si investoři ochraňují svůj kapitál.

Například : investor nakoupí jeden celý Litecoin na ceně $120.

Tento investor nechce moc riskovat a rozhodne se nastavit obchodní příkaz Stop Loss na ceně $100. Pokud by cena Litecoinu klesla až pod úroveň $100, na ceně $100 se aktivuje obchodníkův Stop Loss pokyn a svůj Litecoin automaticky prodá.

Takto investor inkasuje ztrátu pouze -$20.

Přečtěte si také ›› Co je Stop Loss?

Trailing Stop

Díky tomuto obchodnímu příkazu může investor ochránit svůj zisk, pokud se investice vyvíjí podle jeho očekávání. Trailing Stop funguje na principu objednávky Stop Loss, ovšem s tím rozdílem, že se může automaticky měnit dle aktuální ceny kryptoměny.

Například: Investor nakoupí jedno celé Ethereum (symbol ETH) na ceně $2 500. Po pár dnech cena kryptoměny ETH stoupne na hodnotu $2 700. Investor si v ten moment nastaví obchodní pokyn Trailing Stop $30 pod aktuální tržní cenu. To znamená, pokud cena ETH klesne pod cenu $2 670, aktivuje se Stop Loss pokyn a investor inkasuje zisk $170.

Pokud cena ETH poroste, tak se tento Trailing Stop pokyn bude automaticky posouvat výše, stále však na úroveň – $30 od aktuální ceny. Pokud na vyšších hodnotách začne cena ETH klesat a poklesne o $30 níže, aktivuje se Stop Loss pokyn a investor inkasuje zisk.

Jedno video je více než tisíc slov. Podívejte se na video, ve kterém se dozvíte, jak funguje Trailing Stop.

4. Uložte si kryptoměny na bezpečné místo

Pokud jste koupili nějakou kryptoměnu, potřebujete si ji „uložit“ do digitální kryptoměnové peněženky.

Kryptoměnová peněženka je softwarový program, který ukládá soukromé a veřejné klíče, které vás spojují s blockchainem.

Peněženky ve skutečnosti neukládají vaši kryptoměnu, ale umožňují vám přístup k ní v blockchaine pomocí vašeho veřejného klíče (vaše „adresa kryptoměny“, kterou vidí i druhá strana transakce) a soukromého klíče (vaše heslo).

Kromě toho, že vám digitální peněženka umožňuje přístup, odesílání a přijímání kryptoměny, poskytuje také záznam transakcí uložených v blockchainu, jakož i aktuální zůstatek.

Druhy peněženek

Kryptoměnové peněženky dělíme na dvě skupiny. Známe „horké“ peněženky (hot wallets) a „studené“ peněženky (cold wallets).

Hot wallets

Online peněženky jsou také známé jako „horké“ peněženky (hot wallets). Horké peněženky jsou takové peněženky, které fungují na zařízeních s připojením na internet, jako jsou počítače, telefony nebo tablety.

Tyto peněženky mají podobu mobilní nebo desktopové aplikace. K některým potřebujete jen internetový prohlížeč. Při používání tohoto typu peněženek je vhodné dbát zvýšené bezpečnosti, protože se mohou stát terčem útoků podvodníků a hackerů.

Tyto peněženky jsou vhodné pro malá množství kryptoměny nebo kryptoměny, se kterými aktivně obchodujete na burze.

Kvalitní krypto platformy (například eToro nebo Binance) vám spolu s investičním účtem otevřou i online kryptopeněženku, která je zajištěna více bezpečnostními prvky.

Cold wallets

Nejjednodušším popisem „studené“ peněženky je peněženka, která není připojena k internetu. Tyto peněženky lze označit také jako offline peněženky nebo hardwarové peněženky.

Studená peněženka ukládá soukromý klíč uživatele na věc, která není připojena k internetu. Většinou má podobu přenosného USB klíče.

Hardwarová kryptopěněženka Ledger
Oblíbenou hardwarovou kryptopeněženkou je Ledger.

Možná nejbezpečnějším způsobem, jak uložit kryptoměnu offline, je papírová peněženka. Papírovou peněženku si můžete vytvořit z určitých webových stránek. Při jejím založení získáte soukromé klíče, které si vytisknete na kousek papíru.

Přístup ke kryptoměně na těchto adresách je možný, pouze pokud máte tento kousek papíru se soukromým klíčem. Mnoho lidí si tyto papírové peněženky laminuje a ukládá v bezpečnostních schránkách v bance nebo dokonce v trezoru doma.

Tyto peněženky jsou velmi bezpečné a vhodné pro dlouhodobé uchování kryptoměn, protože takto uložené kryptoměny nemůžete rychle prodat nebo s nimi obchodovat. K jejich nastavení však většinou potřebujete trochu víc znalostí.

Rady a tipy pro bezpečné investování do kryptoměn

Investování je vždy spojeno s rizikem ztráty kapitálu a u kryptoměn to platí dvojnásob. Digitální měny jsou ovšem ohromně populární. Pokud plánujete investovat do kryptoměn, následující tipy vám mohou pomoci při investičních začátcích.

1) Prozkoumejte kryptoburzy a jejich platformy

Předtím, než investujete své peníze, vyberte si kvalitní platformu. Zkontrolujte si nabídku kryptoměn, seznamte se s obchodní platformou a podívejte se na poplatky.

Momentálně existují stovky platforem, které umožňují obchodovat s kryptoměnami. Proto, než uděláte další krok, udělejte si průzkum, přečtěte si recenze firem a promluvte si se zkušenějšími investory.

Populární kryptoměny
Přes kvalitní krypto platformu můžete investovat do Bitcoinu a dalších populárních kryptoměn.

2) Naučte se, jak uchovávat digitální menu

Pokud si koupíte kryptoměny, musíte je uložit do kryptopeněženky. V dnešní době existuje mnoho různých druhů peněženek. Každá z nich má své výhody, technické požadavky a zabezpečení.

3) Diverzifikujte své investice

Diverzifikace je klíčem ke každé dobré investiční strategii a platí to i když investujete do kryptoměn.

Není vhodné všechny své peníze investovat jen do jedné kryptoměny, protože když se jí náhodou nebude dařit, ovlivní to celý investovaný kapitál. Proto je lepší investovat své peníze do více kryptoměn, díky čemuž si snížíte investiční riziko.

4) Připravte se na divokou jízdu!

Trh s kryptoměnami je volatilní, takže buďte připraveni na vzestupy i pády. Budete svědkem dramatických výkyvů cen. Pokud to vaše investiční portfolio nebo duševní pohoda nezvládají, kryptoměny pro vás nemusí být dobrá volba.

Závěr článku

Investice do kryptoměn je momentálně velmi populární, ale pamatujte, že je stále jen v začátcích. Investování do něčeho nového přináší nové výzvy, takže buďte připraveni. Pokud se plánujete zapojit, udělejte si nejprve průzkum a začněte s konzervativní strategií.


 
Líbil se vám tento článek? Doporučte jej i svým přátelům. Pomůžete tak rozšířit kvalitní informace o investování do kryptoměn. Nenechte si ujít další novinky ze světa investování a přidejte se k nám i na Facebooku.

jak sdílej fumbi

O autorovi

Lukáš Ištvan fotka

Lukáš Ištvan

Na finančních trzích investuji od roku 2014. Absolvoval jsem množství školení a seminářů od profesionálních investorů z Česka. Neustále se vzdělávám, abych držel krok s těmi nejlepšími. Více informací o mně naleznete na této stránce.

Diskuse k článku

Sdílej tento článek