Stop Loss patří mezi nejdůležitější obchodní příkazy. Velké množství začínajících obchodníků tento obchodní příkaz podceňuje nebo nepoužívá a zbytečně se vystavuje vysokému riziku ztráty svého kapitálu. Pojďme se blíže podívat na význam příkazů Stoploss a Trailing Stop při obchodování na burze.
Obsah článku
- Co je Stop Loss?
- Jak se tato objednávka používá?
- Co je Trailing Stop?
- Jak funguje objednávka Buy a Sell Stop?
Nejlepší brokeři v Česku
1.
XTB
Váš kapitál je spojen s rizikem
2.
eToro
Váš kapitál je spojen s rizikem
3.
RoboMarkets
Váš kapitál je spojen s rizikem
4.
Saxo Bank
Váš kapitál je spojen s rizikem
Co je Stop Loss?
Stop Loss je obchodní příkaz, pomocí kterého si obchodník definuje maximální možnou ztrátu. Tuto ztrátu je obchodník ochoten realizovat v případě, že se obchod nevyvíjí v jeho prospěch. Pomocí Stoplossu obchodník efektivně snižuje a kontroluje velikost možné ztráty a ochraňuje svůj obchodní kapitál.
Stop Loss se do trhu zadává jako limitní objednávka na přesnou cenovou úroveň. Limitní objednávka se řadí mezi pasivní stranu obchodu. Jakmile cena zasáhne úroveň Stoplossu, tento pokyn se automaticky změní na agresivní Market objednávku, která se realizuje za aktuální tržní cenu.
Princip pasivní a agresivní strany obchodu je důležité pochopit hlavně při scalpingu a intradenním obchodování, kde obchodníci analyzují tok všech realizovaných objednávek a velikost čekajících limitních objednávek pomocí metody Order Flow a Tape Reading.
Jak se používá Stop Loss?
Stop Loss se se většinou používá při pákovém obchodování Futures a CFD kontraktech. Při obchodování Futures a CFD (česky kontrakt na rozdíl) obchodník může profitovat jak z růstu, tak z poklesu ceny finančního instrumentu. CFD obchodování populárních finančních instrumentů (měnové páry na Forexu, komodity, kryptoměny, akcie a akciové indexy) umožňuje kvalitní broker.
Pokud si obchodník otevře nákupní (long) pozici, Stop Loss se vkládá pod aktuální tržní cenu. Pokud obchodník očekává pokles ceny finančního instrumentu, otevře si prodejní (short) pozici. Při short objednávce se Stop Loss umísťuje nad aktuální tržní cenu.
Ochrana dosaženého zisku
Stop Loss může sloužit i jako pokyn, který chrání náš dosažený zisk. Pokud se obchod vyvíjí v náš prospěch, můžeme posunout Stoploss nad cenovou úroveň našeho vstupu. Tímto se náš obchod stane bezrizikovým, přičemž v tomto obchodě již nemůžeme ztratit peníze.
Příklad: Obchodník plánuje nakoupit 1 futures kontrakt ropy na ceně 55,00 USD za barel ropy. Stop Loss pro tento obchod bude cenová úroveň 54,80 USD za barel ropy, což představuje ztrátu 200 USD. Po chvíli cena ropy začne růst a zastaví se na hodnotě 55,30 USD za barel ropy, což činí zisk 300 USD. Obchodník správně odhadl směr pohybu a už nechce riskovat původní sumu 200 USD a chce ochránit část svého zisku. Proto posune svůj Stop Loss na cenu 55,20 USD, která představuje dosažený zisk 200 USD.
Pokud cena ropy poroste, obchodníkův zisk bude narůstat. Pokud cena ropy bude klesat, na ceně 55,20 USD za barel ropy se aktivuje Stop Loss příkaz a výsledek obchodu bude představovat zisk 200 USD.
Aby obchodník nemusel vždy manuálně upravovat cenu Stop loss, při ochraně svého zisku, může použít obchodní pokyn Trailing Stop.
Může Vás zajímat: Srovnání nejlepších brokerů pro obchodování kryptoměn.
Trailing Stop Loss
Traling Stop je automatický obchodní příkaz, který funguje na principu Stop Loss objednávky. Při obchodním příkazu Trailing Stop obchodník zadá podmínku, pomocí které si určí: pokud se trh pohne v očekávaném směru o určitý počet pipů (například 30 pipů), tak se Stop Loss automaticky posune o stejný počet (30) pipů blíže k aktuální tržní ceně.
Pomocí Trailing Stop příkazu se Stop Loss bude automaticky posouvat ve směru očekávaného pohybu a bude ochraňovat Váš dosažený zisk. Při nastavení obchodního pokynu Trailing Stop si jednoduše určíte, o kolik pipů má posunout Stoploss při pohybu aktuální tržní ceny.
Jedno video je více než tisíc slov. Koukněte se na video, ve kterém se dozvíte co je Trailing Stop.
Pomocí obchodního příkazu Trailing Stop můžete „Trail trend“ a dosáhnout větší zisk.
Profesionální obchodníci Trailují trend různými způsoby, jako jsou: klouzavé průměry (Technická analýza), pivot high/low (Price Action), volumové nody (Order Flow), velké čekající objednávky (Tape Reading) nebo VWAP (Market Profile) a mnoho dalších.
Obchodní příkaz Buy Stop a Sell Stop
Někteří obchodníci využívají obchodní příkaz Stoploss i jako vstup do obchodní pozice. Takový typ objednávky se nazývá Buy nebo Sell Stop příkaz. Tento obchodní příkaz většinou používají obchodníci, kteří obchodují breakout strategii.
Objednávka typu Buy Stop se umísťuje nad aktuální tržní cenu a objednávka Sell Stop se umisťuje pod aktuální cenu. Po dosažení ceny Buy nebo Sell Stop příkazu se objednávka realizuje za aktuální tržní cenu (market objednávka).
Závěr
Představili jsme si význam obchodního příkazu Stop Loss při obchodování na burze.
Profesionální obchodníci vždy ochraňují svůj kapitál, protože v ztrátovém obchodě je obchodník ovlivněn silnou emocí – nadějí. V této situaci může obchodníkova mysl ovládnout naději, že se cena ještě otočí a obchod skončí v zisku. Proto obchodník, v naději na obrat, svou obchodní pozici stále drží a doufá. V těchto momentech Stoploss slouží jako záchranná brzda před tím, aby obchod neskončil v hluboké ztrátě.
Proto vždy při obchodování používejte Stop Loss a v souladu s Vaší obchodní strategií realizujte malé a kontrolované ztráty, které jsou součástí obchodování na burze.
Ztrátám na burze se nedá vyhnout, ale používáním Stoplossu dokážete jejich velikost minimalizovat.
Existuje i skupinka obchodníků a investorů, kteří své finance „svěřili“ do rukou profesionálům. Pokud i Vy byste rádi investovali své peníze, ale je pro Vás svět obchodování příliš komplikovaný, můžete automaticky kopírovat populárních obchodníků v největší investiční síti eToro. Více informací naleznete v naší eToro recenzi.
Poučení: Copy Trading nepředstavuje investiční poradenství. Hodnota vašich investic může stoupat nebo klesat. Váš kapitál je spojen s rizikem.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej i svým přátelům. Pomůžete tak rozšířit kvalitní informace o obchodování na burze. Nenechte si ujít další novinky ze světa tradingu a přidejte se k nám i na facebooku.
Diskuse k článku