Poznáváme obchodní metodu Tape Reading

Úvod » Blog » Průvodce tradingem » Poznáváme obchodní metodu Tape Reading

Poznáváme obchodní metodu Tape Reading

Lukáš Ištvan mini fotka

Autor: Lukáš Ištvan

Naposledy aktualizováno 29. ledna 2024

Pokud se o obchodování na burze zajímáte opravdu do hloubky a preferujete intradenní obchodování, tak tento článek je určen přesně pro Vás. V článku se dozvíte co je Tape Reading a vysvětlíme si, proč tuto metodu s oblibou používá množství profesionálních obchodníků z celého světa.

Obsah článku

Nejlepší brokeři

1.

logo xtb

XTB

icon right

Váš kapitál je spojen s rizikem

2.

logo etoro

eToro

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

3.

logo RoboMarkets

RoboMarkets

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

4.

logo saxo

Saxo Bank

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

Co je Tape Reading?

Metoda Tape Reading poskytuje nejpodrobnější přehled o vývoji trhu. Pomocí speciálních nástrojů obchodníci sledují tok všech realizovaných objednávek na straně bid/ask a velikost čekajících (limitních) objednávek. Na rozdíl od footprintů, pomocí nástrojů Tape Readingu obchodník vidí, v jakém pořadí, čase a objemu byly jednotlivé objednávky vyplněny. Obchodník tak získává nejpodrobnější přehled o tom, co se na trhu děje.

Tape Reading je nejnáročnější obchodní metoda, která vyžaduje rychlé reakce obchodníka.

Údaje o realizovaných a čekajících (limitních) objednávkách se mění v průběhu milisekund. Na nejnižších časových rámcích se nachází převaha obchodujících počítačových algoritmů HFT (High Frequency Trading), které své objednávky, v průběhu milisekund, stahují a vkládají na trh.

HTF trading obchodování na burze
HFT realizují za jeden obchodní den několik stovek obchodů.

Porozumět principu vyplňování objednávek a odhadnout, která vyplněná objednávka byla pasivní-limitní nebo agresivní-market vyžaduje velké množství hodin strávených sledováním grafů.

Metodu Tape Reading, při svém obchodování, používají hlavně skalperi a intradenní obchodníci, kteří obchodují na nejnižších časových rámcích (M30 a níže).

Nástroje pro Tape Reading

Při obchodování pomocí metody Tape Reading se používají různé nástroje a vizualizace.

Depth of Market (DOM)

Depth of market (DOM nebo market depth), můžeme v češtině nazvat jako hloubka trhu. DOM obchodníkovi poskytuje údaje o realizovaných i čekajících limitních objednávkách.

V okně aplikace DOM se na aktuální tržní ceně (v závorce) zobrazuje velikost poslední realizované objednávky. Analyzování toku všech realizovaných objednávek je v klasickém okně DOM velmi obtížně.

Tape Reading - popis okna Depth of market (DOM)
Popis aplikace Depth of Market (DOM).

DOM je velmi užitečný při analýze čekajících objednávek. Okno DOM zobrazuje na nejbližších cenových úrovních od aktuální tržní ceny množství čekajících (limitních) objednávek, které takzvaně „visí“ v trhu a čekají na vyplnění. Nákupní a prodejní limitní objednávky jsou v okně DOM rozděleny ve sloupcích buy a sell. Obchodník tak získává lepší přehled o tom, na které straně je převaha čekajících objednávek.

Zvýšené množství čekajících objednávek signalizuje přítomnost „velkých hráčů“ (banky, fondy, pojišťovny) na trhu. „Velcí hráči“ si mohou pomocí čekajících objednávek připravit svůj vstup do obchodní pozice. Velké množství čekajících objednávek na jedné ceně může představovat jakousi „bariéru“, přes kterou bude mít cena problém projít.

Je to velmi užitečné hlavně v situacích, pokud například držíte long pozici a 2–3 tiky před Vašim Take-profitem se objeví velká čekající sell objednávka. V tom momentě získáváte informaci, že cena s velkou pravděpodobností bude mít problém dostat se na Vaši plánovanou cenovou úroveň a je vhodnější ukončit alespoň polovičku pozice těsně před touto limitní objednávkou.

Čekající objednávky se v hloubce trhu (market depth) neustále mění. Prohlédnout si historický vývoj čekajících objednávek v klasickém okně DOM je nemožné. Historický vývoj čekajících objednávek se analyzuje pomocí speciálních softwarů pro Tape Reading.

Může Vás zajímat: Jak funguje obchodování na Forexu?

Time & Sales

Time & Sales poskytuje podrobnější přehled o toku realizovaných objednávek jako DOM. V okně Time & Sales vidíme limitní objednávky pouze na aktuální ceně bid/ask. Pro analýzu limitních objednávek je to nedostačující a tento údaj obchodníkovi poslouží jen pro základní přehled.

Na druhé straně v okně Time & Sales můžeme lépe analyzovat vývoj trhu díky podrobnějším údajům o všech realizovaných objednávkách. Máme možnost přesně vidět kdy, na jaké ceně a v jakém množství se realizovaly jednotlivé objednávky.

volume profile popis okna Time and sales
Popis aplikace Time & Sales.

V Time & Sales si obchodník může nastavit filtr pro zobrazení velkých jednorázových objednávek (block objednávka). Na ilustračním obrázku je nastaven filtr pro zobrazování block objednávek od 30 kontraktů výše. Pokud se v trhu vyplní jednorázová objednávka s vyšším množstvím kontraktů než 30, v okně Time & Sales se vedle velikosti realizované objednávky zobrazí popisek Block.

V dnešní době na nejlikvidnějších finančních trzích obchoduje převaha sofistikovaných počítačových programů HFT (High Frequency Trading), které používají „velcí hráči“.

Pomocí HFT jsou „velcí hráči“ schopni své objednávky rozdrobit do jednotek kontraktů. Dělají to proto, aby je v trhu nebylo velmi vidět a neupozorňovali tak na svou aktivitu. Proto velké blokové objednávky uvidíte v okně Time & Sales jen málokdy a většinu času uvidíte naskakovat realizované objednávky do velikosti cca 10 kontraktů v závislosti na trhu.

Detailnější popis dalších funkcí okna Time & Sales, naleznete v našem článku o obchodní metodě Order Flow.

Speciální software

Existují speciální nástroje pro metodu Tape Reading, díky kterým se obchodníkovi zobrazují všechny údaje jako v okně Time & Sales a Depth of Market (DOM). Na rozdíl od nástroje DOM, v těchto softwarech se zobrazují také změny v čekajících objednávkách.

Součástí některých softwarů pro Tape Reading je takzvaná Heatmapa, která pomáhá obchodníkům vizuálněji a přehledněji vidět na jakých cenách, v jakém množství a jak dlouho byly zadány limitní objednávky, kdy a v jakém množství byly vyplněny nebo v jakém čase je někdo stáhl z trhu.

Podrobnější popis speciálních nástrojů pro Tape Reading připravujeme.

Ukázka použití metody Tape Reading

Podívejme se na obchodní příležitost, která se naskytla na trhu ropy (Brent Crude oil).

Metoda Tape Reading - názorný příklad použití
Test velké nákupní limitní objednávky na ropě.

Během americké seance se, na ceně 48,30 USD za barel, zobrazila velká nákupní limitní objednávka, která signalizovala přítomnost „velkého hráče“ v trhu. Přibližně o 20 minut později se cena ropy přiblížila k této limitní objednávce. Cena otestovala na tik přesně tuto velkou nákupní čekající objednávku.

Dva tiky nad touto limitní objednávkou se ještě vyplnila obrovská objednávka (414 kontraktů). Cena pak odskočila od čekající nákupní objednávky výše a začala růst.

Na trhu vznikl nákupní výběžek, který byl v následujících minutách testován, aby potvrdil pokračující růst ceny.

Závěr

Vysvětlili jsme si jak funguje obchodní metoda Tape Reading. Pro velké množství obchodníků je analýza realizovaných a limitních objednávek velmi složitá. Pokud i vy byste rádi investovali své peníze, ale nevyznáte se v grafech, můžete automaticky kopírovat populárních obchodníků v největší investiční síti eToro. Více informací naleznete v naší eToro recenzi.

 
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej i svým přátelům. Pomůžete tak rozšířit kvalitní informace o obchodování na burze. Nenechte si ujít další novinky ze světa tradingu a přidejte se k nám i na facebooku.

Ohodnoť tento článek
Poznáváme obchodní metodu Tape Reading
5 (100%) 3 vote[s]
sdílej článek

O autorovi

Lukáš Ištvan fotka

Lukáš Ištvan

Na finančních trzích investuji od roku 2014. Absolvoval jsem množství školení a seminářů od profesionálních investorů z Česka. Neustále se vzdělávám, abych držel krok s těmi nejlepšími. Více informací o mně naleznete na této stránce.

Diskuse k článku