Poznávame obchodní metodu Market Profile

Úvod » Blog » Průvodce tradingem » Poznávame obchodní metodu Market Profile

Poznávame obchodní metodu Market Profile

Lukáš Ištvan mini fotka

Autor: Lukáš Ištvan

Naposledy aktualizováno 29. ledna 2024

Při obchodování na burze můžeme trhy analyzovat pomocí různých nástrojů a metod. Množství obchodníků si volí metodu Price Action, která je velmi jednoduchá a účinná. V dnešním článku si popíšeme pokročilejší obchodní metodu Market Profile. V článku se dozvíte co je Market profile a jak pomocí ní můžete obchodovat.

Obsah článku

Nejlepší brokeři

1.

logo xtb

XTB

icon right

Váš kapitál je spojen s rizikem

2.

logo etoro

eToro

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

3.

logo RoboMarkets

RoboMarkets

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

4.

logo saxo

Saxo Bank

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

Co je Market Profile?

Market Profile byl vytvořen profesionálním obchodníkem Peterem Steidlmayerem, který působil na burze Chicago Board Of Trade (CBOT). Jeho základní myšlenkou bylo vytvořit metodu, pomocí které by mohl vidět, kde v rámci dne probíhala největší obchodní aktivita a jaké je rozložení této aktivity na jednotlivých cenových úrovních.

burza chicago board of trade
Chicago Board Of Trade patří mezi největší americké burzy (zdroj obrázku: russian.rt.com).

Pomocí Market Profile vidíme, jak se vyvíjí aukce na trhu. Obchodní metoda Market Profile znázorňuje místa, kde účastníci trhu vnímají férovou cenu (hodnotu) podkladového aktiva a zobrazuje cenové úrovně, na kterých je cena podkladového aktiva nadhodnocena nebo podhodnocena.

Market Profile zobrazuje místa, na kterých byla větší ochota účastníků trhu realizovat své obchody (zobchodovalo se tam velké množství objednávek) a naopak, na kterých cenových úrovních nebyl velký zájem obchodovat a zobchodovalo se tam malé množství objednávek.

Na místech, kde je realizován velký objem obchodů je vždy přítomnost „velkých hráčů“ (banky, fondy, pojišťovny …), kteří trh ovládají díky obrovskému finančnímu kapitálu. „Velcí hráči“ potřebují, na realizování svých objednávek, likviditu (velkou aktivitu nakupujících a prodávajících) a tu najdou na cenových úrovních, kde se zobchodovalo velké množství objednávek (cenové úrovně, kde je velké volume).

Prostřednictvím Market Profile je obchodník schopen velmi přesně odhadnout další směřování ceny. Protože trh se vždy usiluje o efektivitu, cena bude vždy směřovat do oblastí, kde vyplní nebo vyplnila velké množství objednávek.

Jak vypadá Market Profile?

Pomocí metody Market Profile, obchodník analyzuje trh díky profilu trhu. Profil trhu je grafické zobrazení tržních informací. Profil trhu se může skládat z TPO nebo objemu obchodů (volume profile).

TPO

Základním stavebním kamenem Market Profile jsou TPO (time price oportunity). TPO jsou zobrazovány jako abecední písmena. Po otevření nového profilu se jednotlivé TPO vykreslí na každé cenové hladině, kde trh obchodoval a bude se vykreslovat určitý časový interval, podle zvoleného časového rámce (time frame). Například při zvoleném 30 min. time frame, každé jedno TPO v profilu představuje 30 minut vývoje ceny v čase.

Každé písmeno v profilu poskytuje obchodníkovi stejné informace jako poskytuje svíčkový graf (open, high, low, close). V každém TPO se nachází na jedné cenové úrovni čtvereček, který představuje close předchozího a open aktuálního TPO.

Může Vás zajímat: Obchodní metoda Price Action.

Detail na jednotlivé TPO v objemovém profilu.
Detail na jednotlivé TPO v profilu.

Původní nastavení pro trvání jednoho TPO, které používal Peter Steidlmayer bylo 30 minut. Profil tvořen z TPO si může obchodník rozdělit na jednotlivá písmena a analyzovat tak, jak se cena vyvíjela v čase (rozdělené TPO v profilu) nebo může všechny TPO spojit a analyzovat, kde se cena nejvíce pobývala v rámci jednoho profilu (spojené TPO).

Podívejte se na názorný příklad zobrazení vývoje jednoho dne na trhu AUD/CAD pomocí svíčkového grafu a Market Profile s rozdělenými a spojenými TPO.

Zobrazení trhu a jak obchodovat
Zobrazení trhu AUD/CAD pomocí svíčkovéhu grafu.
zobrazení trhu a jak obchodovat Market Profile mt4
Zobrazení trhu AUD/CAD pomocí Market Profile (rozdělené TPO).
Objemový profil, volume profile indicator na trhu AUD/CAD
Zobrazení trhu AUD/CAD pomocí Market Profile (spojené TPO).

Objemový profil

V objemovém profilu (volume profile) se nachází histogram realizovaných objemů obchodů.

Histogram graficky zobrazuje evidenci realizovaných obchodů. Na cenových úrovních, kde se realizovalo velké množství objednávek (velké volume) se v histogramu zaznamená dlouhá úsečka. Naopak na cenových úrovních, kde se realizovalo jen malé množství objednávek (malé volume), se v histogramu zobrazí krátká úsečka.

V přehledné formě tak obchodník vidí, na jakých cenových úrovních byl zájem obchodovat a naopak, na jakých cenách nebyla ochota účastníků trhu realizovat své obchody.

objemový profil jak obchdoovat strategie
Ukázka objemového profilu trhu EUR/CHF.

Profesionální obchodníci analyzují přesný počet realizovaných objednávek na cenových úrovních pomocí nástrojů metody Order Flow a Tape Reading.

Klíčové úrovně Market Profile

Bod kontroly (POC – point of control)

POC je cenová úroveň na profilu, na níž se „obtisklo“ nejvíce TPO. Je to bod, kde se trh zdržoval nejdelší dobu.

Pomocí objemového histogramu se vypočítává objemové POC (volume POC). VPOC je přesná cenová úroveň, na níž se v rámci jednoho profilu zobchodovalo největší množství objednávek.

Cenová úroveň, na níž se nachází POC (vypočtená z TPO nebo objemu obchodů), považuje většina účastníků trhu za férovou a slouží jako velmi důležitý bod v dalším vývoji trhu.

online trading
obchodování na burze

Oblast hodnoty (Value Area – VA)

Value Area je cenová oblast, v níž se zobchodovalo 68,2% objemů obchodů. Účastníci trhu vnímají tuto oblast v cenovém pojetí jako férovou. Ceny pod nebo nad VA účastníci trhu vnímají jako nefér. Ceny pod VA se zdají příliš levné, a naopak ceny nad VA se zdají účastníkům trhu příliš drahé.

Hranice oblasti hodnoty jsou ve vzdálenosti 1 standardní odchylky od POC. Horní hranici oblasti hodnoty nazýváme VAH (Value Area High), spodní hranici oblasti hodnoty nazýváme VAL (Value Area Low).

Oblast hodnoty může být určena z:

  • Písmen (TPO) – oblast hodnoty je vypočtena z TPO, tam kde trh v rámci času nejvíce setrval.
  • Objemu obchodů (Volume) – oblast hodnoty je vypočtena z realizovaných objemů obchodů.
Market profile mt4 - Jednodenní objemový profil eura.
Jednodenní profil futures trhu 6E. Oblast hodnoty a bod kontroly jsou určovány z realizovaného objemu obchodů.

Ukázka použití metody Market Profile

Podívejme se společně na obchodní příležitost, která se naskytla na futures trhu eura (6E). Jeden profil představuje vývoj ceny eura za jeden obchodní den. Na obrázku jsou TPO znázorněny jako vertikální úsečky bez písmenného rozlišení.

Co je market profil vysvětlení
Test písmenného a objemového POC na trhu 6E.

Cena eura začala rotovat, v rozmezí cca. 65 pipů, kolem ceny 1,16800. Po čtyřech dnech netrendové vývoje, cena eura prudce vyrostla nad úroveň této rotace. Pomocí Market Profile si umíme spojit tyto čtyři profily dohromady. Spojením těchto čtyř dnů vznikla velká objemová oblast, v níž se realizovalo velké množství obchodů.

Hned následující den, cena šla testovat tuto úroveň, aby zjistila, zda se tam nacházejí kupující, kteří včera vytlačili cenu nahoru. Při testu ceny písmenného a objemového POC, ze čtyřdenní rotace, se cena eura odrazila směrem nahoru a pokračoval růst ceny až k lokálnímu high.

Od testu písmenného a objemového POC, cena eura vzrostla o více než 100 pipů.

Může Vás zajímat: Nejlepší Forex brokeři pro české obchodníky.

Závěr

Vysvětlili jsme si jak funguje obchodní metoda Market Profile. Existuje i skupinka obchodníků a investorů, pro které je analýza struktury trhu španělskou vesnicí. Pokud i Vy byste rádi investovali své peníze, ale nevyznáte se v grafech, můžete automaticky kopírovat populárních obchodníků v největší investiční síti eToro. Více informací naleznete v naší eToro recenzi.

 
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej i svým přátelům. Pomůžete tak rozšířit kvalitní informace o obchodování na burze. Nenechte si ujít další novinky ze světa tradingu a přidejte se k nám i na facebooku.

Ohodnoť tento článek
Poznávame obchodní metodu Market Profile
4.4 (88.89%) 9 vote[s]
sdílej článek

O autorovi

Lukáš Ištvan fotka

Lukáš Ištvan

Na finančních trzích investuji od roku 2014. Absolvoval jsem množství školení a seminářů od profesionálních investorů z Česka. Neustále se vzdělávám, abych držel krok s těmi nejlepšími. Více informací o mně naleznete na této stránce.

Diskuse k článku