Jak fungují čekající (limitní) objednávky v tradingu

Úvod » Blog » Průvodce tradingem » Jak fungují čekající (limitní) objednávky v tradingu

Jak fungují čekající (limitní) objednávky v tradingu

Lukáš Ištvan mini fotka

Autor: Lukáš Ištvan

Naposledy aktualizováno 24. ledna 2024

Čekající objednávky jsou skvělými pomocníky v různých trading strategiích. V tomto článku si vysvětlíme, jak funguje obchodování s čekajícími objednávkami: Buy Limit, Sell Limit, Buy Stop, Sell Stop.

Partner článku

RoboMarkets

Partnerem článku je akciový broker RoboMarkets. Investujte do více než 12 000 akcií prostřednictvím oceňované platformy R StocksTrader.

Obsah

K čemu slouží čekající objednávky

Čekající příkaz slouží k k otevření / zavření nákupní / prodejní pozice, jakmile cena dosáhne určité úrovně.

Na rozdíl od market objednávek, které se vyplní okamžitě podle aktuální tržní ceny, čekající objednávky se aktivují pouze tehdy, když cena dosáhne zadané hodnoty. Pokud na ni cena vůbec nedojde, příkaz se prostě neprovede.

Obchodník není vždy u svého obchodního terminálu a nemůže vždy vystihnout správný okamžik pro otevření pozice. K uzavření nebo otevření pozice za určitou cenu, pro případ že je zaměstnávají jiné věci, používají investoři a obchodníci čekající objednávky.

Investor analyzuje grafy.
Investor analyzuje grafy.

To je nejužitečnější pro ty, kteří obchodují pomocí technické analýzy. Mohou zadávat čekající objednávky blízko silné úrovně supportu a rezistence a počítají s tím, že se cena od ní odrazí nebo ji prorazí.

Kromě příkazů k otevření pozic obchodníci aktivně využívají čekající uzavírací objednávky: Stop Loss a Take Profit.

  • Stop Loss je ochranný příkaz určený k uzavření ztrátové pozice. Umístí se tak, aby omezil rizika, pro případ, že se obchodní situace vyvine špatně.
  • Take Profit je příkaz, který automaticky uzavírá ziskovou pozici, jakmile cena dosáhne úrovně určené obchodníkem.

Čekající limitní objednávky pro otevření pozice

Limitní příkaz je příkaz k otevření pozice za určitou nebo lepší cenu.

U nákupních příkazů je prahová hodnota pod aktuální tržní cenou, u prodejních příkazů je vyšší. Limitní příkazy se tedy používají, když obchodník očekává, že cena dosáhne určité úrovně a poté se obrátí.

ikona info
Takové příkazy se často používají ve strategiích zaměřených na odrazy od silné úrovně supportu a rezistence.

Zvláštností limitních příkazů je, že se vyplní za cenu, která není horší, než, kterou obchodník nastavil. Mohou být dokonce provedeny za lepší cenu, pokud se nastavená úroveň dostane do gapu (mezera).

Buy Limit

Buy Limit je čekající objednávka k nákupu za Ask cenu, která je níže než aktuální tržní cena. Tento příkaz se používá, když obchodník očekává, že cena klesne na určitou úroveň, kde plánuje otevřít nákupní pozici.

Pokud je například cena GBP/USD aktuálně na 1,3880, ale obchodník chce měnový pár koupit za 1,3800, musí umístit Buy limit objednávku na tuto úroveň.

Ukázka Buy Limit objednávky na trhu GBP/USD.
Ukázka Buy Limit objednávky na trhu GBP/USD.

Sell Limit

Sell ​​Limit je čekající objednávka k prodeji za Bid cenu vyšší než aktuální tržní cena. Tento příkaz se používá, když obchodníci očekávají růst ceny na určitou úroveň a plánují tam otevřít prodejní pozici.

Pokud je například EUR/USD blízko 1,1750, zatímco obchodník chce prodat aktivum za 1,1800, umístí sell limit objednávku na tuto úroveň.

sell limit objednávka na EUR/USD
Ukázka Sell Limit objednávky na trhu EUR/USD.

Čekající stop objednávky pro otevření pozic

Stop objednávka je příkaz k otevření pozice, jakmile cena dosáhne stanovené úrovně. Buy Stop objednávka se zadá na cenu, která je nad současnou cenou. Sell Stop objednávka se zadává pod současnou cenu.

ikona info
Stop příkazy se používají, když obchodník očekává, že cena dosáhne určité úrovně a bude pokračovat stejným směrem.

Používají se v obchodních strategiích, které jsou založené na proražení úrovní. Zvláštností tohoto typu objednávky je, že jakmile cena dosáhne zadané úrovně, automaticky se změní na objednávku typu market.

Pokud je na trhu klid, objednávka se vyplní za stanovenou cenu. Pokud dojde k prudkému cenovému impulsu (například u některých důležitých zpráv), může dojít k určitému skluzu a pozice se otevře za cenu o něco horší než, kterou trader nastavil.

Buy Stop

Buy Stop je čekající objednávka k nákupu za Ask cenu, která je o něco vyšší, než je aktuální. Když cena dojde na nastavenou úroveň, čekající objednávka se aktivuje a otevře nákupní pozici.

Příklad:

Cena AUD/USD je na hladině 0,7130. Obchodník očekává, že pár bude pokračovat v růstu, pokud prorazí nejbližší úroveň rezistence na 0,7150. Mírně nad touto úrovní (řekněme na 0,7160) zadá čekající objednávku Buy Stop.

Když Ask cena dosáhne 0,7160, otevře se nákupní pozice.

buy stop limitní objednávka ukázka na trhu AUD/USD
Ukázka Buy Stop objednávky na trhu AUD/USD.

Sell Stop

Sell ​​Stop je čekající objednávka k prodeji za cenu nabídky, která je nižší než aktuální tržní cena. Když cena klesne na zadanou úroveň, otevře se prodejní pozice.

Příklad:

Cena USD/JPY se pohybuje kolem 110,50. Obchodník očekává, že cena bude nadále klesat, pokud prorazí úroveň supportu okolo 110,30. Zadá čekající Sell Stop objednávku o něco níže než (řekněme na 110,25).

Jakmile Bid cena dosáhne 110,25, otevře se prodejní pozice.

sell stop objednávka
Ukázka Sell Stop objednávky na trhu USD/JPY.

Jak zadat čekající objednávky do MetaTrader 4 (MT4)

Chcete-li zadat čekající objednávku v oblíbeném obchodním terminálu MetaTrader 4, otevřete Nový pokyn prostřednictvím hlavní nabídky nebo tlačítkem na ploše.

V Typu příkazu vyberte Čekající pokyn a poté si vyberte mezi Buy Limit, Buy Stop, Sell Limit a Sell Stop. Poté v případě potřeby zadejte otevírací cenu a datum vypršení platnosti objednávky. Poté klikněte na Podat pokyn.

Vaše objednávka je zadána a broker ji vyplní, jakmile cena dojde na zadanou úroveň. Můžete také přidat limitní příkazy najednou – Stop Loss a Take Profit. V tomto případě se vaše pozice otevře i zavře (pomocí SL nebo TP) sama o sobě.

Nastavení limitní objednávky v platformě MetaTrader 4.
Nastavení limitní objednávky v platformě MetaTrader 4.

Závěr

Čekající objednávky jsou pro některé obchodníky dobrými pomocníky. Pomáhají realizovat mnoho strategií, omezovat ztráty a vybírat zisky.

Obchodník se dokonce nemusí dívat na trh (avšak neustále kontroluje rizika), pokud předem zadal správné čekající objednávky. Plánované pozice se automaticky otevřou nebo zavřou, jakmile cena dosáhne nastavené úrovně.

Partner článku

RoboMarkets

Partnerem článku je akciový broker RoboMarkets. Investujte do více než 12 000 akcií prostřednictvím oceňované platformy R StocksTrader.

Váš kapitál je spojen s rizikem.

 
Upozornění na rizika:

  1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
  2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.

 
Líbil se vám tento článek? Doporučte jej i svým přátelům. Pomůžete tak rozšířit kvalitní informace o investování na burze. Nenechte si ujít další novinky ze světa investování a přidejte se k nám i na facebooku.

sdílej článek

O autorovi

Lukáš Ištvan fotka

Lukáš Ištvan

Na finančních trzích investuji od roku 2014. Absolvoval jsem množství školení a seminářů od profesionálních investorů z Česka. Neustále se vzdělávám, abych držel krok s těmi nejlepšími. Více informací o mně naleznete na této stránce.

Diskuse k článku