Svíčkové formace Morning a Evening Star

Úvod » Blog » Svíčkové formace » Svíčkové formace Morning a Evening Star

Svíčkové formace Morning a Evening Star

Lukáš Ištvan mini fotka

Autor: Lukáš Ištvan

Naposledy aktualizováno 29. ledna 2024

Podstatou technické analýzy je správná identifikace signálů, které indikují správný okamžik vstupu na trh. Nejpoužívanější pomůckou při této činnosti je jednoznačně svíčkový graf. Během let mezi tradeři zdomácněly pojmenování rozličných často se opakujících vzorů tzv. svíčkových patternů. Jedním z takových je i svíčková formace Evening a Morning Star.

svíčkové formace morning star a evening star

Nejlepší brokeři v Česku

1.

logo xtb

XTB

icon right

Váš kapitál je spojen s rizikem

2.

logo etoro

eToro

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

3.

logo RoboMarkets

RoboMarkets

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

4.

logo saxo

Saxo Bank

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

Existují svíčkové formace, které se skládají pouze z jedné svíčky jako například formace Doji. Mnohem rozšířenější jsou však tzv. „Multiple patterns“, které jsou poskládány z více svíček v přesně určeném pořadí a specifických hodnotách uzavírací a otevírací ceny.

Formace Morning Star

Snové pojmenování Morning Star (česky „Ranní hvězda“) pojmenovává pattern, který sestává ze tří svíček. Jde o typickou svíčkovou formaci, která většinou předchází stoupajícímu trendu („uptrend“).

  • První ze tří svíček je dlouhá červená, reprezentující poslední plnohodnotnou část klesajícího trendu („downtrend“).
  • Je následována krátkou svíčkou, která může být zelená i červená, důležité však je, že její uzavírací cena („closing price“) je pod úrovní první červené svíce. Z toho pochází i název „star“, protože reprezentuje potencionálně nejnižší nebo nejvyšší bod na svíčkovém grafu.
  • Poslední svíčka z patternu „ranní hvězdy“ je velká zelená svíce, která se otevírá nad úrovní střední svíčky. Tato zelená svíčka uzavírá minimálně v polovině první červené svíčky.

Taková formace je typickým indikátorem otočení dosavadního klesajícího trendu. Při této formací platí, čím vyšší uzavře dlouhá zelená svíčka, tím silnější je tato svíčková formace.

svíčková formace morning star ukázka obchodu
Ukázka svíčkové formace na grafu.

Formace Evening Star

Svíčková formace Evening Star (česky – „Večerní hvězda“) je kompletní inverzí předchozího patternu. Stejně se skládá ze tří svíček.

  • První je však velká zelená, jejíž otevírací cena je vyšší než uzavírací.
  • Následována je malou svíčkou zelené nebo červené barvy. Důležité však je, že se uzavírá nad úrovní celého těla první svíce.
  • Poslední je větší červená svíčka, jejíž otevírací cena je pod předchozí a uzavírací cena se nachází přibližně v polovině těla první dlouhé svíčky.

„Evening Star“ je častým indikátorem ukončení rostoucího trendu, jeho otočení a následného klesání. Při této formací platí, čím nižší uzavře dlouhá červená svíčka, tím silnější je tato svíčková formace.

svíčková formace evening star ukázka obchodu
Ukázka svíčkového patternu na grafu.

Může Vás zajímat: Svíčková formace Bullish a Bearish Engulfing.

Závěr

Koukněte se na užitečné video, které vysvětluje svíčkové formace Morning Star a Evening Star. Video je v anglickém jazyce.

Podotýkáme, že neexistují stoprocentní indikátory změny trendu. Svíčkové formace Morning Star a Evening Star jsou však s oblibou používány mnoha tradeři. Většina jich však využívá v kombinaci s jinými indikátory jako například RSI (Relative strength index) nebo MACD (Moving average convergence divergence).

Množství obchodníků tuto formace sleduje při důležitých úrovní supportu a rezistence (trendové čáry, klouzavé průměry a další), na kterých čekají reakci nebo změnu trendu.

Pokud je pro Vás obchodování podle svíčkových formací složité, můžete automaticky kopírovat populárních obchodníků v největší investiční síti eToro. Více informací o kopírování obchodníků najdete v naší eToro recenzi.

 
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej i svým přátelům. Pomůžete tak rozšířit kvalitní informace o obchodování na burze. Nenechte si ujít další novinky ze světa tradingu a přidejte se k nám i na facebooku.

Ohodnoť tento článek
Svíčkové formace Morning a Evening Star
5 (100%) 2 vote[s]
sdílej článek

O autorovi

Lukáš Ištvan fotka

Lukáš Ištvan

Na finančních trzích investuji od roku 2014. Absolvoval jsem množství školení a seminářů od profesionálních investorů z Česka. Neustále se vzdělávám, abych držel krok s těmi nejlepšími. Více informací o mně naleznete na této stránce.

Diskuse k článku