Svíčkové formace Bullish a Bearish engulfing

Úvod » Blog » Svíčkové formace » Svíčkové formace Bullish a Bearish engulfing

Svíčkové formace Bullish a Bearish engulfing

Lukáš Ištvan mini fotka

Autor: Lukáš Ištvan

Naposledy aktualizováno 23. srpna 2023

Technická analýza stojí a padá na správném určení indikátorů vstupu a výstupu z pozice. Základem je schopnost číst svíčkové grafy a rozpoznávat často se vyskytující svíčkové formace, tzv. patterny. Jedním z takových patternů je i svíčková formace Bullish a Bearish engulfing.

Svíčková formace Bullish a Bearish engulfing

Bullish engulfing

Pattern je definován jako červená krátká svíčka následovaná dlouhou zelenou svíčkou. Délka zelené svíčky přitom zcela překrývá předchozí. Červená svíčka má malé tělo a stejně krátké stíny (tzv. „shadows“, vyskytují se i pod názvem „tails“). Zelená svíčka svým tělem překrývá červenou včetně těchto stínů.

svíčkové formace bearish engulfing ukázka obchodu
Ukázka svíčkové formace na grafu.

Tato formace napovídá o změně rozložení sil na burze. Malý pokles ceny reprezentován červenou krátkou svíčkou je následován vyšším nárůstem. Svíčková formace Bullish engulfing reprezentuje zvýšený zájem na straně kupujících.

Výrazným indikátorem možného trendu je hodnota uzavírací ceny druhé svíčky a přítomnost krátkého vrchního ocasu („tail“). Někdy vrchní ocas zcela chybí, což znamená, že uzavírací cena („closing price“) byla maximem. To většinou zmobilizuje velkou část kupujících, kteří vstoupí na trh v dalším intervalu.

Pokud je uzavírací cena další svíčky v pořadí vyšší než hodnota, na níž se zformoval Bullish engulfing, často jde o začátek stoupajícího trendu („uptrend“).

Může Vás zajímat: Jak si vybrat brokera?

Bearish engulfing

Tato formace je naprostou inverzí předchozího patternu. Svíčková formace Bearish engulfing vypadá jako krátká zelená svíčka, kterou celou i včetně stínů („shadows“ či „tails“) překrývá následující dlouhá červená svíčka.

svíčkové formace bearish engulfing ukázka obchodu
Ukázka svíčkového patternu na grafu.

Tato svíčková formace je většinou průvodním znakem každého stoupajícího trendu. Zformování takového „Bearish engulfing“ signalizuje dosažení cenového maxima a následný klesající trend. Často však může být zapříčiněn pouze krátkým zpomalením trendu, který bude pak i nadále stoupat.

I v tomto případě je rozhodující uzavírací cena druhé svíčky. Čím nižší bude od spodní hrany krátké zelené svíčky, tím jde o jasnější indikátor vstupu před následujícím poklesem ceny.

Může Vás zajímat: Jaké typy grafů známe?

Závěr

Oba patterny referují, že aktuální trend pravděpodobně dosáhl svého maxima a může dojít k otočení vývoje. V mnoha případech však mohou signalizovat pouze krátké zpomalení vývoje, způsobené akumulací traderů na jedné či druhé straně, které je následováno dalším nárůstem, resp. poklesem.

Koukněte sa na užitečné video, které vysvětluje tyto svíčkové formace.

„Engulfing pattern“ je krátkodobá svíčková formace a pro komplexnější pohled je proto třeba sledovat i předchozí vývoj ceny. Pokud se věnujete tzv. long-term investicím, kromě svíčkových formací sledujte i fundamentální zprávy a strukturu trhu pomocí Market Profile.

Zformování svíčkové formace engulfing nemusí být garancí dlouhotrvajících trendů. Může však sloužit minimálně jako pomocný indikátor. Pokud se zaměřujete spíše na krátkodobé investice, budou pro vás tyto svíčkové formace velmi důležité.

Více informací o svíčkovém grafu a svíčkách najdete v článku o metodě Price Action.

Pokud jsou pro Vás svíčkové formace složité, můžete vyzkoušet automaticky kopírovat populárních obchodníků v největší investiční síti eToro. Více informací o kopírování obchodníků najdete v naší eToro recenzi.

 
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej i svým přátelům. Pomůžete tak rozšířit kvalitní informace o obchodování na burze. Nenechte si ujít další novinky ze světa tradingu a přidejte se k nám i na facebooku.

Ohodnoť tento článek
Svíčkové formace Bullish a Bearish engulfing
5 (100%) 2 vote[s]
sdílej článek

O autorovi

Lukáš Ištvan fotka

Lukáš Ištvan

Na finančních trzích investuji od roku 2014. Absolvoval jsem množství školení a seminářů od profesionálních investorů z Česka. Neustále se vzdělávám, abych držel krok s těmi nejlepšími. Více informací o mně naleznete na této stránce.

Diskuse k článku