Správná identifikace patternů na svíčkovém grafu je jednou ze základních součástí technické analýzy. Takové patterny jsou jako zvýrazňovače, které upozorňují na potencionální zisk. Jedním z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších je cenová formace trojúhelník (triangle).
Obsah článku
- Co je formace trojúhelník?
- Jak obchodovat formaci triangle?
- Typy trojúhelníků
- Návod, jak začít úspěšně obchodovat
Nejlepší brokeři v Česku
1.
XTB
Váš kapitál je spojen s rizikem
2.
eToro
Váš kapitál je spojen s rizikem
3.
RoboMarkets
Váš kapitál je spojen s rizikem
4.
Saxo Bank
Váš kapitál je spojen s rizikem
Co je formace trojúhelník?
Trojúhelník (triangle) je cenová formace, která signalizuje pokračování nebo otočení trendu. Trojúhelníky jsou velmi populární kvůli jednoduchému rozpoznání a skvělému poměru risk/zisk (risk reward ratio).
Kromě toho, velmi jasně zobrazují cenové úrovně, na kterých se něco děje.
Jak obchodovat formaci triangle?
Profesionální tradeři obchodují tuto formaci dvěma způsoby:
- Agresivní vstup do obchodu – do nákupní (long) nebo prodejní (short) pozice se vstupuje při proražení hrany trojúhelníku a nejbližší pivot low / high. Profitovat při poklesu ceny můžeme díky CFD kontraktem.
- Konzervativní vstup do obchodu – do nákupní (long) nebo prodejní (short) pozice se vstupuje při uzavření svíčky, která proráží hranu trojúhelníku.
Tyto možnosti vstupu do obchodu si ukážeme na názorných příkladech. Stop Loss se umisťuje pod bližší nebo vrchní low/high trojúhelníku. Podle umístěného stoplossu cílíme na risk:zisk – 1:1.
Typy trojúhelníků
Známe tři typy trojúhelníků:
- Symetrický (symmetrical triangle)
- Rostoucí (ascending triangle)
- Klesající (descending triangle)
Symetrický trojúhelník
Tato cenová formace označuje klesání lokálních maxim (price’s highs) a stoupání lokálních minim (price’s lows), které směřují ke společnému bodu. Symetrický trojúhelník na grafu vytvoříme pomocí trendových čar, které spojují lokální maxima a minima.
Symetrický trojúhelník patří mezi neutrální cenovou formaci. Velké rozdíly mezi maximy a minimy referují o boji mezi nakupujícími a prodávajícími.
Na nižších cenách převažují nakupující, přičemž na vyšších cenách dominují prodávající.
Na obrázku si můžeme všimnout, jak se setkali nakupující a prodávající na trhu BTC/USD. Ze spodu se nakupující snaží cenu tlačit výše (tvoří se výše pivot low), přičemž na vyšších cenách narazí na odpor prodávajících (tvoří se nižší pivot high).
Takto se cena pohybuje do strany, přičemž se zužuje oblast konsolidace až do bodu, kdy „tento boj“ definitivně vyhraje jedna strana obchodníků (nakupující nebo prodávající).
Může vás zajímat: Aktuální Bitcoin kurz.
Profesionální tradeři obchodují tuto formaci z obou stran. To znamená, pokud cena prorazí symetrický trojúhelník z vrchní strany – otevírají nákupní pozici, pokud cena prorazí spodní hranu trojúhelníku – vstupují do prodejní pozice.
Na závěr se podívejte na jedno užitečné video.
Rostoucí trojúhelník
Tato cenová formace vzniká spojením horizontální rezistence a rostoucí trendové čáry, která spojuje lokální minima. Formace rostoucí trojúhelník patří mezi býčí formaci, pomocí které očekáváme pokračování rostoucího trendu (uptrend).
Při této cenové formací profesionální tradeři očekávají proražení horizontální rezistence. Po proražení vstupují do nákupní pozice.
V ukázce si můžeme prohlédnout tuto formaci na trhu EUR/USD. Na začátku grafu vidíme, jak cenu kontrolovali nakupující.
Na ceně 1,2300 nakupující narazili na odpor prodávajících, kteří začali výrazněji prodávat. Nakupující ale stále převažují a pomaličku tlačí cenu výš (vytvářejí vyšší pivot low), přičemž prodávající svoji aktivitu nezvyšují a jejich prodeje postupně slábnou.
Může vás zajímat: Co je svíčkový graf?
Klesající trojúhelník
Určitě správně předpokládáte, že klesající trojúhelník je inverzním patternem k předchozímu rostoucímu. Formace klesající trojúhelník patří mezi medvědí cenovou formaci, pomocí které předpokládáme další pokles ceny.
Při této formací profesionální tradeři očekávají proražení horizontálního supportu. Po proražení vstupují do prodejní pozice.
V ukázce jsme si vybrali trh stříbra, na němž se vytvořil klesající trojúhelník. Cena stříbra dlouhodobě klesala. Na ceně 17.050 přišla první výraznější nákupní reakce, která dočasně zastavila downtrend.
Na vyšších cenách prodávající razantně reagovaly a stlačili cenu níže. Nakupující se zmůžou na další odraz opět z cenové úrovně 17.050, který je již slabší, přičemž prodávající cenu stále tlačí níže (vytvářejí nižší high).
Může vás zajímat: Aktuální cena stříbra.
Pro shrnutí problematiky se koukněte na toto užitečné video.
Závěr
Představili jsme si základní cenovou formaci trojúhelník (anglicky triangle). Tato formace je skvělým identifikátorem razantního cenového pohybu.
Pokud pochopíte význam trojúhelníkových patternů, stanete se zaručeně lepším traderem. Je to sice velmi jednoduchý, ale zároveň užitečný cenový vzor.
Tento cenový pattern by se měl nacházet v základní výbavě každého technického obchodníka a investora. Kromě toho, že je snadno rozpoznatelný, díky indikací velkého pohybu ceny, přináší i velkou pravděpodobnost úspěšného obchodu.
Pokud se vám zdá kreslení trojúhelníků složité, můžete automaticky kopírovat populárních obchodníků v největší investiční síti eToro. Více informací o kopírování obchodníků najdete v naší eToro recenzi.
Poučení: Copy Trading nepředstavuje investiční poradenství. Hodnota vašich investic může stoupat nebo klesat. Váš kapitál je spojen s rizikem.
Líbil se vám tento článek? Doporučte jej i svým přátelům. Pomůžete tak rozšířit kvalitní informace o obchodování na burze. Nenechte si ujít další novinky ze světa tradingu a přidejte se k nám i na facebooku.
Diskuse k článku