Co je Bitcoin, aktuální kurz, graf a vývoj ceny

Úvod » Blog » Kurzy a grafy instrumentů » Co je Bitcoin, aktuální kurz, graf a vývoj ceny

Co je Bitcoin, aktuální kurz, graf a vývoj ceny

Lukáš Ištvan mini fotka

Autor: Lukáš Ištvan

Naposledy aktualizováno 29. ledna 2024

Popularita Bitcoinu každým dnem narůstá. Není se čemu divit, protože platební síť Bitcoinu je postavena na revoluční technologii zvané Blockchain. V tomto článku najdete aktuální Bitcoin kurz a vývoj ceny na grafu. Dále se v článku dozvíte, co je Bitcoin a jak ho začít úspěšně obchodovat.

Obsah článku

Nejlepší brokeři

1.

logo xtb

XTB

icon right

Váš kapitál je spojen s rizikem

2.

logo etoro

eToro

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

3.

logo RoboMarkets

RoboMarkets

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

4.

logo saxo

Saxo Bank

right

Váš kapitál je spojen s rizikem

Aktuální Bitcoin kurz na grafe

Aktuální Bitcoin graf poskytuje portál tradingview.com. Na grafu je znázorněn Bitcoin kurz (BTC/USD) z burzy Bitfinex, která patří mezi největší kryptoměnové burzy na světě.

Jedna svíčka na grafu představuje vývoj ceny Bitcoinu v amerických dolarech za jeden obchodní den (časový rámec D1). Tento časový rámec si můžete jednoduše změnit v horní liště grafu.

Kurz Bitcoinu se během dne neustále mění. Přepočítejte si hodnotu Bitcoinu na české koruny nebo eura díky naší kalkulačce.

Proč se kurz Bitcoinu neustále mění?

Kurz Bitcoinu je tvořen cenou nabídky a poptávky. Na trhu Bitcoinu se nacházejí nakupující a prodávající.

Pokud se na trhu nachází převaha nakupujících (zvyšuje se poptávka), Bitcoin kurz roste. Pokud se na trhu s Bitcoin nachází převaha prodávajících (zvyšuje se nabídka), Bitcoin kurz klesá.

Množství světových korporaci a společností již poskytuje možnost zaplatit za zboží nebo služby Bitcoinem. O nejpopulárnější kryptoměnu se zajímají i velké investiční banky a hedge fondy, které začínají obchodovat s BTC ve velkém.

S narůstající popularitou této digitální kryptoměny se zvyšuje i je tržní kapitalizace a likvidita, která se začíná rovnat klasickým finančním instrumentům, které můžeme obchodovat na světových burzách.

Kde obchodovat Bitcoin?

Obchodujte kryptoměnu Bitcoin prostřednictvím špičkových brokerů, kteří mají tisíce klientů po celém světě. Vybraní brokeři nabízejí pro své klienty vynikající obchodní podmínky, množství vzdělávacích materiálů a disponují prvotřídní zákaznickou podporou, která Vám je k dispozici 24 hodin 5 dní v týdnu.

Pro obchodování na burze nabízejí profesionální obchodní platformy (MetaTrader 4, cTrader, xStation 5 a další).

Broker
bitcoin kurz xtb logo
obchodovanie na burze online
BTC obchodovanie skúsenosti
Kryptoměny
BTC, ETH, XRP, LTC, DASH, EOS, XLM, BCH, ETC + 16 křížových párů
BTC, ETH, XRP, LTC, DASH, EOS, XLM, BCH, ETC, ADA, NEO, BNB, IOTA + 6 křížových párů
BTC, ETH, XLM, SOL, XTZ, DOT, XRP, ADA
Min. vklad
$0 (doporučený min. $400 nebo 10 000 Kč)
$100
$2 000 (nebo 42 000 Kč)
Platformy
xStation
eToro Platform
SaxoTraderGO, SaxoTraderPRO
Čeština
ikonka - ano
jak obchodovat na burze
ikonka - ano

Váš kapitál je spojen s rizikem

Investování do kryptoměn je velmi volatilní a v některých zemích EU neregulované. Žádná ochrana spotřebitele. Může se uplatňovat daň ze zisku.

Váš kapitál je spojen s rizikem

Těchto a dalších kvalitních brokerů si můžete navzájem porovnat v našem přehledném srovnání brokerů pro obchodování kryptoměn.

Co je Bitcoin?

Bitcoin je digitální kryptoměna a platební síť, která umožňuje platit za zboží a služby po celém světě prostřednictvím internetu. Tuto kryptoměnu vytvořila v roce 2009 osoba nebo skupina osob, která se nazývá Satoshi Nakamoto. Platební síť Bitcoinu je vytvořena na základě šifrovacích matematických principech (kryptografie). Zdrojový kód Bitcoinu je volně dostupný (open source) a každý si ho může prohlédnout.

Bitcoin má decentralizovanou platební síť. Tato platební síť se skládá z velkého množství počítačů, které vlastní uživatelé Bitcoinu. Na realizování transakcí se využívá distribuovaná databáze uzlů peer-to-peer sítě (seskupení propojených počítačů za účelem inteligentního sdílení hardwaru, softwaru, prostředků a zdrojů).

Pomocí kryptografie se v platební síti používají pouze Bitcoiny, které uživatel vlastní. Takto je platební síť zabezpečená proti opětovnému využití BTC mincí, které již byly jednou použity.

Koukněte se na video, ve kterém se dozvíte, co je Bitcoin. Video pochází ze stránky weusecoins.com.

Dělení Bitcoinu

Jeden Bitcoin můžeme rozdělit až na osm desetinných míst:

1 BTC (Bitcoin) = 1 BTC
1 mBTC (mili Bitcoin) = 0,001 BTC
1 uBTC (micro Bitcoin) = 0.000 001 BTC
1 satoshi = 0.0000 0001 BTC

Nejmenší jednotka Bitcoinu je jeden satoshi.

Jak se těží Bitcoin?

Nové Bitcoiny, které se postupně uvolňují do oběhu, vznikají takzvaným těžením.

Za těžení Bitcoinu se považuje potvrzování realizovaných transakcí lidmi, které nazýváme Mineři (česky horníci nebo havíři). Mineři jsou osoby nebo společnosti, které vlastní výkonný hardware a software, díky kterému řeší složité matematické výpočty, pomocí kterých se potvrzují jednotlivé Bitcoinové transakce.

Všechny potvrzené transakce Mineři ukládají do systému bloků, který se nazývá Blockchain. Blockchain je takzvaná „digitální účetní kniha“, která v sobě uchovává údaje o všech realizovaných transakcích.

Co je bitcoin cena
Kdysi se Bitcoin těžil pouze prostřednictvím grafických karet.

Za každý potvrzen nový blok jsou Mineři odměňován určitým počtem nových Bitcoinů. Momentálně je odměna za potvrzený blok 12,5 BTC. Přibližně každé čtyři roky se odměna za potvrzení nového bloku snižuje o polovinu. Celkové množství Bitcoinů, které budou vytěžené, se zastaví na hodnotě 21 000 000 „mincí“.

Bitcoin peněženky

Bitcoin se převážně uchováva v osobních počítačích ve formě aplikace, kterou nazýváme softwarová nebo desktopová peněženka. Mezi kvalitní softwarovou peněženku patří peněženka Exodus. V této peněžence můžete kromě Bitcoinu uchovávat i další populární kryptoměnu jako je Ethereum, Dash a Litecoin.

Své Bitcoiny si můžete uložit i do on-line internetové peněženky, kterou poskytují různé společnosti. Mezi důvěryhodné poskytovatele on-line peněženky patří společnost Blockchain.info.

Nejbezpečnější možností uložení svých Bitcoinů je hardwarová peněženka. Hardwarová peněženka je malé externí zařízení, které se velikostí a tvarem podobá USB klíču. V hardwarové peněžence jsou Vaše Bitcoiny bezpečně uloženy a přístup k privátním klíčům a heslům máte jen Vy.

online trading
obchodování na burze

Výhody Bitcoinu

Digitální kryptoměna Bitcoin vyniká unikátními vlastnostmi, které se ve velké míře liší od klasických světových měn, jako je americký dolar nebo euro.

 • co je bitcoin grafDecentralizace – platební síť Bitcoinu nespadá pod žádnou úřední autoritu (vláda, banky a jiné finanční instituce), a proto nikdo nemůže s Bitcoin manipulovat, zakázat transakce, ovlivňovat inflaci nebo zmrazit Váš účet.
 • anoRychlost převodu – jednotlivé transakce se realizují v rámci minut a to i v případě, že posíláte Bitcoin do vzdálených koutů světa. Proto ho s oblibou začíná používat stále více lidí.
 • ikonka ano hodnota bitcoinuDostupnost – Bitcoin můžete přijímat a odesílat z jakéhokoli místa na světě, odkud máte přístup k internetu.
 • bitcoin cenaJednoduchost – abyste mohli začít platit Bitcoinem, potřebujete být připojen k internetu a mít vytvořenou kryptoměnovou peněženku. Bitcoinovou peněženku můžete mít uloženou v počítači, smartphonu nebo v externím hardwarovém zařízení (takzvaný BTC Trezor).
 • diskuseBezpečnost – všechny údaje o realizovaných transakcích jsou šifrovány a uloženy v sdílené databázi zvané blockchain.
 • bitcoin kurz czkBez omezení – jednotlivé převody Bitcoinů nejsou omezeny pouze na pracovní dny v týdnu. S Bitcoinem můžete provádět platby 24 hodin denně 7 dní v týdnu.
 • ikonka anoRůstový potenciál – díky propracovanému platebnímu systému a blockchainu, začíná tuto kryptoměnu akceptovat a používat množství světových korporaci a instituci. Tento zájem zvyšuje poptávku. Rostoucí poptávka zvyšuje hodnotu Bitcoinu a vysoký potenciál dalšího růstu láká tisíce investorů z celého světa.

Jak obchodovat Bitcoin?

Nejpopulárnější kryptomenu můžete obchodovat fyzickým nákupem nebo prostřednictvím CFD kontraktů. Většina obchodníků a investorů využívá CFD obchodování pro jeho množství výhod:

 • Obchodování na páku – pomocí pákového efektu a marže můžete obchodovat velké objemy kryptoměn i s malým kapitálem.
 • Profitování i při poklesu ceny – prostřednictvím CFD si můžete otevřít prodejní (sell) objednávku.
 • Nízké poplatky – při CFD obchodování Bitcoin fyzicky nevlastníte a platíte nižší poplatky za obchodování jako při fyzickém nákupu.
 • Nepotřebujete kryptoměnovú peněženku – při obchodování CFD kontraktů na BTC si nepotřebujete založit kryptoměnovú peněženku.

Koukněte se na video, ve kterém analytik brokera XTB vysvětluje základní pojmy při obchodování.

Obchodníci analyzují trh Bitcoinu pomocí různých nástrojů technické analýzy, mezi které patří:

 • trendové čáry
 • svíčkové formace
 • supporty a rezistence

K tomu používají metodu Price Action nebo strukturu trhu – Market Profile. Skalperi a Intradenní obchodníci, pro ještě přesnější načasování vstupu do obchodu, sledují tok realizovaných objednávek pomocí metody Order Flow a Tape Reading.

Pokud Vás svět obchodování na burze zaujal a chcete se vzdělávat, navštivte naši trading akademii. V naší akademií najdete základní informace, slovník obchodníka, profesionální obchodní metody a řadu dalších vzdělávacích článků.

Kopírování populárních obchodníků

Někteří obchodníci a investoři, kteří nemají čas analyzovat grafy, automaticky kopírují obchody top obchodníků v největší investiční síti eToro. Takto své peníze takříkajíc „svěřují“ do rukou profesionálům, kteří se na burze pohybují již dlouhá léta.

Jak se dařilo top obchodníkům za posledních 12 měsíců?

Podívejte se na přehled výsledků některých top obchodníků za posledních 12 měsíců (* loňská výkonnost není garancí budoucích výsledků).

Po kliknutí na tlačítko ”UKÁZAT PROFIL” se přesunete na obchodníkův profil, ve kterém naleznete detailní statistiky výkonnosti.

Poslední aktualizace: listopad 2023

* 76% CFD účtů retailových investorů ztrácí peníze

* Loňská výkonnost není garancí budoucích výsledků.

Zaujalo vás kopírování obchodníků a chcete se dozvědět více o této unikátní službě? Více informací o kopírování obchodníků najdete v naší recenzí brokera eToro.

Bude Bitcoin kurz nadále růst?

Tato otázka trápí nejednoho investora, kteří nakoupil a „hodluje“. Pro obchodníky, kteří obchodují BTC prostřednictvím CFD kontraktů to není velmi podstatná otázka, protože tito obchodníci mohou profitovat i když Bitcoin kurz bude klesat.

BTC patří mezi historicky první kryptoměnu, která vznikla. Celkově jsou kryptoměny stále považovány za mladý finanční instrument, jehož trh se neustále vyvíjí. Mnozí přední odborníci připisují Bitcoinu ale i ostatním kryptoměnám vysoký růstový potenciál, díky revoluční technologií blockchainu, na které jsou kryptoměny postavené.

Koukněte se na hodnotné video, ve kterém hlavní analytik brokera XTB – Jaroslav Brychta vysvětluje princip fungování Bitcoinu.

Mnoho známých odborníků na digitální kryptoměny se shodují v názoru: Tak jako e-mail změnil poštu a internet svět informací, tak Bitcoin navždy změní platební systém.

Další kvalitní informace o Bitcoine naleznete na stránkách wikipedie a světového investičního portálu investopedia.com.

Může Vás zajímat: Přehledné srovnání brokerů pro české obchodníky.

 
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej i svým přátelům. Pomůžete tak rozšířit kvalitní informace o obchodování na burze. Nenechte si ujít další novinky ze světa tradingu a přidejte se k nám i na facebooku.

sdílej článek

O autorovi

Lukáš Ištvan fotka

Lukáš Ištvan

Na finančních trzích investuji od roku 2014. Absolvoval jsem množství školení a seminářů od profesionálních investorů z Česka. Neustále se vzdělávám, abych držel krok s těmi nejlepšími. Více informací o mně naleznete na této stránce.

Diskuse k článku