K úspěšnému obchodování na burze používají investoři různé metody a nástroje. K pokročilejším nástrojem při obchodování patří metoda Order Flow. V tomto článku si vysvětlíme co je Order Flow a jak se používá.
Obsah článku
- Co je Order Flow?
- Typy objednávek
- Depth of Market (DOM)
- Time & Sales
- Co jsou footprints?
- Ukázka obchodu
- Jak začít úspěšně obchodovat i když jsem začátečník?
Nejlepší brokeři v Česku
1.
XTB
Váš kapitál je spojen s rizikem
2.
eToro
Váš kapitál je spojen s rizikem
3.
RoboMarkets
Váš kapitál je spojen s rizikem
4.
Saxo Bank
Váš kapitál je spojen s rizikem
Co je Order Flow?
Metoda Order Flow se zabývá analyzováním toku realizovaných objednávek. Na burze se realizují nákupní nebo prodejní objednávky. Pomocí nástrojů a vizualizací Order Flow obchodník vidí, jaké přesné množství objednávek se zrealizovalo na jednotlivých cenových úrovních. Je to jakási nadstavba obchodní metody Market Profile.
Sledování toku objednávek slouží k přesnější načasování vstupu do obchodní pozice. Když obchodník vstoupí do pozice, Order Flow mu pomáhá zjistit, jaký typ objednávek momentálně převažuje na trhu a kdo je na něm agresivnější stranou (nakupující nebo prodávající).
Díky Order Flow se obchodník ví dříve rozhodnout, zda obchodní pozici uzavře nebo ji ponechá otevřenou, pokud se vyvíjí podle jeho očekávání.
Typy objednávek
Při analýze toku realizovaných objednávek je nutné porozumět typem objednávek, pomocí kterých se na burze obchoduje.
- Market objednávka – Pomocí market objednávky obchodník otevře svou obchodní pozici okamžitě za aktuální tržní cenu. Prostřednictvím market objednávky obchodník prodává za bid (nabídka) cenu a nakupuje za ask (poptávka) cenu. Použitím market objednávky se obchodník stává agresivní stranou obchodu.
- Limitní (čekající) objednávka – Pomocí limitní objednávky si obchodník přesně určí, na jaké cenové hladině chce vstoupit do obchodní pozice. Nákupní limitní objednávky se vkládají pod aktuální cenu a prodejní nad aktuální cenu. Použitím limitní objednávky se obchodník stává pasivní stranou obchodu.
- Stop objednávka – Pomocí stop objednávky si většinou obchodník určuje, na jaké cenové úrovni ukončí svou otevřenou pozici. Tato objednávka většinou slouží k omezování ztráty. Při aktivaci objednávky se stop objednávka mění na agresivní market objednávku. Při aktivaci velkého množství stop objednávek vznikne razantní pohyb, při kterém obchodník může dostat skluz v plnění. Více informací o Stop objednávce (takzvaný Stop Loss) si můžete přečíst v tomto článku.
Každý obchodník, který chce obchodovat na burze, musí zadat svoji objednávku do trhu. Jednotlivé objednávky se do trhu zařazují a vzniká takzvaná hloubka trhu, anglicky Depth of Market (DOM).
Depth of Market – Hloubka trhu
Depth of Market (DOM) poskytuje obchodníkovi údaje o realizovaných a čekajících objednávkách.
Na nejbližších cenových úrovních od aktuální tržní ceny DOM zobrazuje množství čekajících (limitních) objednávek, které takzvaně „visí“ v trhu a čekají na vyplnění. V okně DOM jsou čekající objednávky přehledně rozděleny v sloupcích na nákupní (buy) a prodejní (sell) čekající objednávky.
Na aktuální tržní ceně se v závorce zobrazuje velikost poslední realizované objednávky. Nová realizována objednávka přepisuje údaje v závorce na nové hodnoty a obchodník si nemůže jednoduše podívat celý tok realizovaných objednávek.
Vhodnější nástroj na sledování realizovaných objednávek je aplikace Time & Sales.
Time & Sales
Time & Sales zobrazuje tok všech objednávek, které se na burze uskutečnily. Tyto objednávky jsou chronologicky seřazeny v čase tak, jak byly na trhu vyplněny.
Time & Sales je novodobá podoba tradiční „pásky“ (anglicky Ticker Tape), která se do nástupu elektronizace obchodování na burze používala pro vzdálený telegrafický přenos informací o obchodované akcií. Time & Sales se standardně nachází v skvělém analytickém programu na obchodování NinjaTrader.
Okno Time & Sales zobrazuje tři základní informace:
- Čas – kdy se realizovala objednávka
- Cenu – na níž se realizovala objednávka
- Množství – počet kontraktů objednávky
V okně Time & Sales jsou barevně odlišeny objednávky, které se realizovaly na straně bid (nabídka) nebo ask (poptávka). Jednotlivé objednávky v okně Time & Sales neustále přibývají. Nové realizované objednávky posouvají starší objednávky níže a níže. Proto je velmi problémové a nepřehledné zpětně analyzovat určitou situaci, která se stala na trhu.
Co jsou footprints?
Výraz footprint v angličtině znamená stopa nebo otisk nohy. Footprints pomáhají obchodníkovi „stopovat“ účastníky trhu, především „velké hráče“ (banky, fondy, pojišťovny).
Footprinty zobrazují stejné informace jako okno Time & Sales. Na rozdíl od Time & Sales se tok realizovaných objednávek (order flow) zobrazuje ve vizuálně příjemnější a přehlednější formě – footprintech. Pomocí footprintů může obchodník jednodušší analyzovat určitou situaci, která vznikla na trhu v minulosti.
Princip zobrazování footprintů je podobný jako při zobrazování svíčkového grafu. Jednotlivé footpritny se zobrazují podle toho, jaký časový rámec si obchodník zvolí. Pokud si obchodník zvolí na analyzování například 5 minutový časový rámec, tak jeden footprint na grafu bude představovat všechny realizované objednávky, které se na burze zrealizovali za 5 minut.
Pomocí footprintů vidíme, co se děje „uvnitř“ každé svíčky z klasického svíčkového grafu. V přehledném grafickém znázornění obchodník vidí všechny realizované objednávky na bid a ask straně.
Cenová úroveň, na níž se realizovalo největší množství objednávek v rámci jednoho footprintu se nazývá volumový nod. Pomocí footprintů nevidíme čekající objednávky.
Pro analyzování toku realizovaných objednávek potřebujete vlastnit speciální analytický software. Jedním ze softwaru, který umožňuje analyzování trhu pomocí metody Order Flow, je profesionální analytický software NinjaTrader.
Může Vás zajímat: Nejlepší Forex brokeři pro české obchodníky.
Ukázka použití metody Order Flow
V názorné ukázce použití metody Order Flow jsou spojeny všechny realizované objednávky bid/ask na cenových úrovních díky nastavení Graduated volume. Na obrázku níže je zobrazen futures trh ropy (Crude oil – CL) v časovém rámci M30.
Jeden footprint na grafu představuje všechny realizované objednávky za období 30 minut.
Během evropské seance cena ropy rotovala v cca 30 tikové range, kolem ceny 49,40 USD za barel. Kolem 11:00 hodině nastal razantní výprodej a cena se posunula o 50 tiků níže kde začala opět rotovat.
Po otevření trhů v Americe cena šla testovat prodejný výběžek, který odstartoval výprodej během evropské seance. Při testu výběžku se začala tvořit zvýšená volume, která signalizovala aktivitu „velkých hráčů“. Na těchto cenách se realizovalo velké množství objednávek. Po naplnění velkého množství objednávek cena opět razantně klesla až pod lokální low dne.
Tento razantní pohyb představoval více než 60 tikový pokles ceny ropy.
Závěr
Vysvětlili jsme si jak funguje obchodní metoda Order Flow. Existuje skupinka obchodníků a investorů, pro které je analýza toku realizovaných objednávek španělskou vesnicí. Pokud i Vy byste rádi investovali své peníze, ale nevyznáte se v grafech, můžete automaticky kopírovat populárních obchodníků v největší investiční síti eToro. Více informací naleznete v naší eToro recenzi.
Poučení: Copy Trading nepředstavuje investiční poradenství. Hodnota vašich investic může stoupat nebo klesat. Váš kapitál je spojen s rizikem.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej i svým přátelům. Pomůžete tak rozšířit kvalitní informace o obchodování na burze. Nenechte si ujít další novinky ze světa tradingu a přidejte se k nám i na facebooku.
Diskuse k článku