Nejlepší broker na akcie v roce 2024
Každý, kdo se zajímá o investování do akcií a chtěl by začít investovat, potřebuje si založit obchodní účet u akciového brokera. Broker je společnost, která umožňuje investovat do akcií společností z celého světa. Není však broker jako broker. Pro úspěšný start do světa investování si potřebujete vybrat spolehlivého partnera. Proto jsme v tomto článku připravili přehledné srovnání nejlepších brokerů na akcie v roce 2024.
Obsah článku
Srovnání akciových brokerů
Váš kapitál je spojen s rizikem*
Váš kapitál je spojen s rizikem*
Váš kapitál je spojen s rizikem*
Váš kapitál je spojen s rizikem*
- * Poučení – Investování do akcií je spojeno s rizikem ztráty určité části finančního kapitálu. Vždy investujte pouze kapitál, o který jste ochoten přijít.
- * Čeština – představuje údaj o tom, zda vybraný broker pro nákup akcií má obchodní platformu nebo zákaznickou podporu v českém jazyce.
- * Provize za obchod – v tabulce je uveden nejnižší poplatek za realizaci transakce (provize / komise). Konečná výše poplatku závisí na vybrané akcie a množství.
- * Hodnocení akciového brokera / brokera na akcie – hodnocení se určuje na základě podmínek při investování do akcií.
Proč začít investovat prostřednictvím brokera z naší tabulky?
Regulování brokeři
Nad vybranými brokery z tabulky dohlížejí mezinárodní a domácí regulační úřady, které jsou garancí transparentního a bezpečného investování na akciových trzích.
Velká nabídka akcií
Chcete investovat do akcií společnosti Google, Tesla nebo BMW? Žádný problém. Vybraní brokeři umožňují investovat do všech populárních společností z celého světa.
Kvalitní platformy
Investujte do akcií prostřednictvím profesionální obchodní platformy. Každý broker z našeho srovnání nabízí platformu s pokročilými analytickými nástroji.
Prvotřídní podpora
Vybraní akcioví brokeři poskytují prvotřídní zákaznickou podporu 24 hodin denně, 5 dní v týdnu. Někteří brokeři poskytují zákaznickou podporu i v českém jazyce.
Odpovědi na časté dotazy
- Regulace – Regulace brokerů zajišťuje transparentnost a bezpečnost při investování. Mnoho brokerů sídlí v nedůvěryhodných zemích, ve kterých působí slabé regulační zákony. Kvalitní akcioví brokeři jsou regulováni institucemi CySEC, FCA nebo ASIC. Mnoho brokerů je regulovaných i domácími institucemi. V České republice dohlíží nad činností brokerů Česká národní banka (ČNB).
- Nabídka akcií – Když někomu zmíníme pojem investování do akcií, většina lidí si pod tímto pojmem představí investování do velkých amerických technologických společností jako je Apple, Google nebo Tesla. Akcie amerických společností jsou nejoblíbenější a v nabídce kvalitního brokera tyto akcie nemohou chybět. Nejlepší brokeři pro nákup akcií mají ve své nabídce akcie amerických společností z různých odvětví (finance, technologie, spotřební zboží …). V nabídce kvalitního brokera najdete i akcie společností z Evropy. Někteří brokeři umožňují investovat i do akcií společností z Asie, Austrálie a Kanady.
- Poplatky – Při investování do akcií většinou zaplatíte poplatek za nákup a prodej akcie (provize). Minimální poplatek za transakci se pohybuje již od 0 Kč. Výše poplatku závisí na množství akcií, které plánujete nakoupit nebo prodat. Dále se při investování můžete setkat s poplatkem za změnu měny. Tento poplatek platíte pouze v případě, pokud máte obchodní účet vedený v českých korunách a například za dolary nakoupíte akcie společnosti z Ameriky. Tento poplatek za změnu měny většinou představuje 0,5% z hodnoty transakce.
- Obchodní platforma – Prostřednictvím obchodní platformy nakupujete a prodáváte akcie. V kvalitní platformě najdete množství nástrojů technické a fundamentální analýzy. Velký počet platforem je k dispozici také v českém jazyce. Přehledné srovnání obchodních platforem jsme pro vás připravili v tomto článku.
- Zákaznická podpora – Kvalitní zákaznická podpora vám pomůže vyřešit jakýkoliv problém. Nejlepší akciový broker má zákaznickou podporu k dispozici 24 hodin denně, 5 dní v týdnu, kterou můžete kontaktovat telefonem, emailem nebo online chatem.
V našem článku – Jak vybrat nejlepšího brokera pro nákup akcií jsme podrobněji popsali všechny důležité kritéria, které musí splňovat kvalitní akciový broker.
Optimální výška kapitálu pro investování do akcií se odvíjí hlavně od vašeho investičního horizontu a finančních možností.
Budete akcie dlouhodobě držet nebo chcete využít krátkodobé cenové pohyby? Plánujete nakoupit akcie společností, které vyplácejí dividendy? Chcete využít při investování CFD kontrakty, díky kterým můžete profitovat i při poklesu ceny akcií?
Stanovte si vaše priority a obchodní strategii. Někteří investoři nakupují akcie jednorázově ve velkých množstvích, jiní postupně po částech kupují. Obecně je však vhodné začít investovat s částkou vyšší než je $500 (cca 12 000 Kč), abyste mohli své portfolio částečně diverzifikovat a nakoupit více akciových titulů.
Demo účet je typ obchodního účtu, jehož prostřednictvím investujete do akcií pouze s fiktivním (virtuálním) kapitálem. Na demo účtu si můžete vyzkoušet platformu a otestovat svou obchodní strategii na reálném prostředí akciové burzy.
Prostřednictvím demo účtu si můžete vyzkoušet investování „nanečisto”.
Návod, jak si založit demo účet
- Ve formuláři na stránce brokera vyplňte základní osobní údaje (jméno a příjmení, e-mailovou adresu a telefonní číslo).
- Vytvořte si přihlašovací údaje k vašemu demo účtu.
- Na stránce brokera si vyberte, stáhněte a nainstalujte obchodní platformu. Nejlepší brokeři na akcie poskytují také webovou verzi obchodní platformy, do které se přihlásíte prostřednictvím internetového prohlížeče.
- Demo účet je vytvořen.
Jediný rozdíl oproti reálnému účtu je ten, že v demo účtu můžete nakupovat akcie pouze s virtuálními penězi. Prostřednictvím demo účtu můžete otestovat všechny funkce obchodní platformy bez rizika.
U akciových brokerů z našeho srovnání si založíte demo účet zdarma.
Reálný účet je typ obchodního účtu, při kterém investujete do akcií se skutečnými penězi. Při investování na reálném účtu se začne projevovat vaše psychologie a disciplína, která hraje klíčovou roli při úspěšném investování na akciových trzích.
Návod, jak si založit obchodní účet
Proces založení obchodního účtu se skládá z těchto bodů:
- Ve formuláři na stránce brokera vyplníte základní osobní údaje (jméno a příjmení, e-mailovou adresu a telefonní číslo).
- Vytvoříte si přihlašovací údaje k vašemu obchodnímu účtu.
- Prokážete svou totožnost jedním dokladem totožnosti (např. občanský průkaz, řidičský průkaz, pas) a fakturou (např. o zaplacení telefonu, elektřiny, plynu apod.). Kopie těchto dokumentů nahrajete přímo do formuláře na stránce brokera nebo je můžete poslat prostřednictvím e-mailu.
- Počkáte, až vaše totožnost bude ověřena.
- Po ověření totožnosti si zvolíte jednu z možností převedení finančních prostředků na váš obchodní účet.
- Na stránce brokera si vyberete, stáhnete a nainstalujete obchodní platformu. Kvalitní akcioví brokeři poskytují také webovou verzi obchodní platformy, do které se přihlásíte prostřednictvím internetového prohlížeče.
- Po úspěšném převodu peněz na účet je registrace reálného účtu kompletní a můžete začít investovat..
U brokerů z našeho srovnání si založíte obchodní účet zdarma.
Jejich hlavním cílem je ochrana investorů před podvodnými brokery a jejich nekalými praktikami. Například, pokud si založíte účet u neregulovaného brokera, může se stát, že vám bude blokovat výběr peněz nebo bude manipulovat s cenami finančních instrumentů.
Regulovaní brokeři musí mít navíc pojištěné účty klientů v případě krachu a platební neschopnosti. Například broker eToro má pojištěné vklady klientů až do výše $1 000 000 (přibližně 23 000 000 Kč).
Údaj o regulaci zobrazují brokeři i na svých webstránkách. Nejčastěji jej naleznete v patičce webu nebo v hlavičce menu, v sekci – O společnosti.
Pro investory z Česka jsou důležité tyto regulační orgány:
- ČNB – Česká národní banka
- ESMA – Evropský orgán pro cenné papíry a trhy
- FCA – regulační orgán ve Velké Británii
- CySEC – regulační orgán na Kypru
Brokeři na akcie si za své služby účtují poplatky. Ty se rozlišují podle toho, zda nakupujete reálné / fyzické akcie nebo obchodujete s akciemi na páku prostřednictvím finančních derivátů (CFD a futures kontrakty, opce).
Nejčastější poplatky jsou:
- Poplatek za realizaci transakce – někdy se nazývá jako komisní poplatek nebo komise. Tento poplatek zaplatíte za nákup a prodej akcií.
- Spread – je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou instrumentu. V tomto případě poplatek představuje malé navýšení tohoto rozdílu. Většina akciových brokerů mírně navýší spread tehdy, když si neúčtuje poplatek za realizaci obchodu.
- Konverzní poplatek – tento poplatek můžete zaplatit například tehdy, když máte účet vedený v korunách a chcete koupit akcie z USA.
- Swap – tento poplatek se účtuje za přenesení otevřeného obchodu do následujícího dne. Swap zaplatíte jen tehdy, když obchodujete s akciemi prostřednictvím CFD kontraktů.
- Poplatek za vklad nebo výběr peněz – někteří brokeři na akcie si účtují fixní poplatek za vklad nebo výběr peněz. Výše tohoto poplatku se většinou určuje podle toho, jakou metodu vkladu nebo výběru peněz si vyberete.
- Poplatek za neaktivitu – několik akciových brokerů jej nazývá jako poplatek za správu účtu. Ten můžete zaplatit tehdy, pokud za určité období neprovedete žádný obchod nebo se nepřihlásíte do svého účtu.
Prohlížíte si srovnání akciových brokerů a určitě se ptáte, který broker na akcie je nejlepší? Na tuto otázku však neexistuje jednoznačná odpověď, protože každému traderovi nebo investorovi vyhovuje něco jiného.
Někdo preferuje zákaznickou podporu v češtině, jinému nedělá problém angličtina. Jiní investoři hledají profesionální analytické nástroje a platformy, další chtějí investovat co nejjednodušeji. Proto si před výběrem akciového brokera musíte ujasnit své priority a potřeby.
Pomůcka při výběru nejlepšího brokera na akcie
Při výběru akciového brokera je vhodné si odpovědět na tyto otázky:
- Chcete aktivně obchodovat nebo dlouhodobě investovat?
- Plánujete nakupovat akcie firem, které vyplácejí dividendy?
- Kolik peněz plánujete investovat?
- Máte rádi jednoduchou platformu, nebo potřebujete výkonnou obchodní platformu se spoustou analytických nástrojů?
- Hledáte brokera s českou zákaznickou podporou?
- Chcete někdy zajít k brokerovi na pobočku?
Věříme, že vám naše srovnání akciových brokerů pomohlo. Pokud máte problém při založení účtu a nevíte si rady, kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme.
Bylo pro vás toto srovnání nejlepších brokerů na akcie užitečné? Doporučte jej i svým přátelům. Pomůžete tak rozšířit kvalitní informace o investování na akciové burze. Nenechte si ujít další novinky ze světa investování do akcií a přidejte se k nám i na Facebooku.
Diskuse k článku