Dohoda Microsoft a Activision Blizzard: Šance na úspěch a vyhlídky pro akcie

Úvod » Blog » Novinky » Dohoda Microsoft a Activision Blizzard: Šance na úspěch a vyhlídky pro akcie

Dohoda Microsoft a Activision Blizzard: Šance na úspěch a vyhlídky pro akcie

Lukáš Ištvan mini fotka

Autor: Lukáš Ištvan

Naposledy aktualizováno 26. července 2023

Akcie Activision Blizzard Inc. (NASDAQ: ATVI) 11. července 2023 posílily o více než 10 % po zprávě federálního soudu v San Franciscu o zrušení zákazu uloženého Federální obchodní komisí USA (FTC) na dohodu mezi Microsoft Corporation ( NASDAQ : MSFT) a herní společností.

V polovině července 2023 je jedinou zbývající překážkou dokončení akvizice zákaz ze strany Úřadu pro hospodářskou soutěž a trhy Spojeného království (CMA).

Dnes prozkoumáme dohodu mezi těmito korporacemi a její složitost. Vysvětlíme si rizika, kterým IT gigant čelí v případě, že se nákup herního vývojáře nepovede, a vysvětlíme, jak tento vývoj ovlivňuje hodnotu akcií obou společností.

Partner článku

RoboMarkets

Partnerem článku je akciový broker RoboMarkets. Investujte do více než 12 000 akcií prostřednictvím oceňované platformy R StocksTrader.

Kdy byla oznámena dohoda mezi Microsoftem a Activision Blizzard

Společnost Microsoft Corporation oznámila svůj záměr získat jednoho z největších světových vydavatelů a vývojářů videoher dne 18. ledna 2022.

V oficiální tiskové zprávě bylo uvedeno, že vedení společnosti Activision Blizzard Inc. souhlasilo s podmínkami transakce, která činila 52 miliard GBP, čímž překročila tehdejší tržní kapitalizaci společnosti o 45 %.

Po akvizici se Activision Blizzard Inc. stane dceřinou společností Microsoft Corporation, kterou vede šéf Xboxu Phil Spencer. Technologická korporace se zavázala zachovat kreativní nezávislost a kulturu herní společnosti a také podporovat všechny její značky a franšízy, včetně Call of Duty, Overwatch, World of Warcraft a Candy Crush.

Jakým výzvám čelily společnosti Microsoft a Activision Blizzard

Dohoda mezi Microsoft Corporation a Activision Blizzard Inc. by mohla výrazně změnit prostředí a rovnováhu sil na trhu videoher a cloudových služeb a také ovlivnit osud mnoha populárních franšíz. K dokončení akvizice proto společnosti musí získat souhlas antimonopolních úřadů.

Do června 2023 byl nákup schválen příslušnými regulátory ve 37 zemích, včetně Evropské unie a Číny. Americká Federální obchodní komise (FTC) a britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) však vyjádřily opačné názory.

Opozice FTC proti převzetí Activision Blizzard

V prosinci 2022 se FTC obrátila na soud, aby zablokovala dohodu Microsoft Corporation s Activision Blizzard Inc. Komise uvedla, že tato akvizice poškodí spotřebitele, protože IT korporace by získala exkluzivní přístup k produktům herní společnosti a potenciálně by vyloučila konkurenci Sony Group Corporation (NYSE: SONY), Alphabet Inc. (NASDAQ: GOOG) a dalších konkurentů na trhu cloudových her, čímž by se vytvořil monopol na trhu cloudových her.

Podle představitelů FTC navíc Microsoft Corporation neposkytla dostatečné informace o obchodu a jeho tržních dopadech.

11. července 2023 rozhodl federální soud v San Franciscu ve prospěch technologického giganta. O dva dny později se regulátor odvolal, aby toto rozhodnutí zrušil a prodloužil lhůtu pro přezkoumání akvizice, ale žádost byla zamítnuta.

Opozice CMA vůči dohodě mezi Microsoft a Activision

Britský regulátor obchod zablokoval v dubnu 2023 kvůli obavám, že akvizice posílí výhodu Microsoft Corporation nad konkurenty v cloudových hrách a hrozí vytvoření podmínek pro rozvoj monopolu.

Poté, co americký soud odmítl akvizici zablokovat, představitelé CMA uvedli, že jsou připraveni zvážit jakékoli návrhy společnosti Microsoft Corporation na restrukturalizaci dohody. CMA je navíc připravena upustit od soudního sporu. Je pouze nutné dosáhnout kompromisu.

Strany se však nedohodly a regulátor 14. července prodloužil lhůtu na přezkoumání případu do 29. srpna.

Jaká rizika hrozí společnosti Microsoft, pokud se dohoda neuskuteční

Společnosti Microsoft Corporation a Activision Blizzard Inc. podepsaly 18. ledna 2023 dohodu, která specifikovala termíny pro uzavření obchodu. Pokud technologická korporace z jakéhokoli důvodu nedokončí akvizici včas, je povinna zaplatit druhé straně finanční kompenzaci.

Byly stanoveny tři termíny:

  1. Pokud nebude dohoda dokončena do 18. ledna 2023, je společnost Microsoft Corporation povinna zaplatit společnosti Activision Blizzard Inc. 2 miliardy USD nebo prodloužit smlouvu do 18. dubna
  2. Pokud nebude dohoda dokončena do 18. dubna 2023, je společnost Microsoft Corporation povinna zaplatit společnosti Activision Blizzard Inc. 2,5 miliardy USD nebo prodloužit smlouvu do 18. července
  3. Pokud nebude dohoda dokončena do 18. července 2023, je společnost Microsoft Corporation povinna zaplatit společnosti Activision Blizzard Inc. 3 miliardy USD. Smlouva nestanoví další prodloužení lhůt

Připomeňme, že britská CMA prodloužila lhůtu pro přezkoumání dohody do 29. srpna 2023 se slyšením naplánovaným na 28. srpna.

Jak reagovaly ceny akcií Microsoftu a Activision Blizzard

Dne 18. ledna 2022, v den oznámení transakce, klesly akcie společnosti Microsoft Corporation o 2,5 % a nadále klesaly. Investoři byli negativní, protože akvizice a integrace herní společnosti s sebou pro korporaci nese velké náklady.

Akciový graf společnosti Microsoft Corporation.
Akciový graf společnosti Microsoft Corporation.

Pro Activision Blizzard Inc. byl tento den velmi pozitivní. Jeho akcie na konci obchodování vzrostly o 26 % na 82 USD. Ale cena nemohla udržet tak výraznou úroveň a v průběhu roku zažívala výkyvy v reakci na prohlášení regulátorů.

Akciový graf Activision Blizzard Inc.
Akciový graf Activision Blizzard Inc.

Dne 11. července 2023, kdy federální soud v San Franciscu zrušil zákaz akvizice od FTC, akcie společnosti Microsoft Corporation vzrostly o 0,43 % a akcie společnosti Activision Blizzard Inc. vzrostly o 10 %.

Akciové grafy společností Microsoft Corporation a Activision Blizzard Inc.
Akciové grafy společností Microsoft Corporation a Activision Blizzard Inc.

Co dělá Microsoft, aby splnil požadavky CMA

Společnost Microsoft Corporation podala odvolání proti rozhodnutí Úřadu pro hospodářskou soutěž a trhy a uvedla, že kroky regulátora otřásly důvěrou ve Spojené království jako bezpečné místo pro technologický byznys.

Společnost nabídla CMA smlouvu, na jejímž základě se zavazuje, že nebude omezovat přístup k produktům Activision Blizzard Inc. na jiných platformách ani nesnižovat jejich kvalitu a poskytovat nezávislým vývojářům her a vydavatelům rovný přístup ke svým cloudovým službám.

1. července 2023 podepsala společnost Microsoft Corporation se společností Sony Group Corporation dohodu o zachování série videoher Call of Duty na konzolích PlayStation po dokončení dohody s Activision Blizzard Inc.

Závěr

Akcie Microsoft Corporation vzrostly od začátku roku 2023 o více než 42 %. Dá se však předpokládat, že tak rychlý nárůst hodnoty akcií nebyl ovlivněn celým kontextem spojeným s akvizicí herní společnosti, ale humbukem kolem technologií AI. Připomeňme, že IT gigant byl středem zájmu ve zprávách díky partnerství s OpenAI, která stojí za fenoménem ChatGPT.

Navíc hodnota akcií společnosti Microsoft Corporation může nadále růst díky dokončení obchodu s Activision Blizzard Inc. a monetizaci jeho produktů. Vzhledem k množství zpráv o obchodu za posledních 10 dní lze předpokládat, že technologická korporace dělá vše pro to, aby dodržela termíny a dokončila nákup.

Pokud se podíváme na akciové grafy obou společností, vidíme, že ceny neklesly poté, co CMA prodloužila datum dokončení obchodu. To by mohlo znamenat, že investoři jsou optimističtí a očekávají kladné rozhodnutí od britského regulátora.

Partner článku

RoboMarkets

Partnerem článku je akciový broker RoboMarkets. Investujte do více než 12 000 akcií prostřednictvím oceňované platformy R StocksTrader.

Váš kapitál je spojen s rizikem.

 
Upozornění na rizika:

  1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
  2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.

 
Líbil se vám tento článek? Doporučte jej i svým přátelům. Pomůžete tak rozšířit kvalitní informace o investování na burze. Nenechte si ujít další novinky ze světa investování a přidejte se k nám i na facebooku.

sdílej článek

O autorovi

Lukáš Ištvan fotka

Lukáš Ištvan

Na finančních trzích investuji od roku 2014. Absolvoval jsem množství školení a seminářů od profesionálních investorů z Česka. Neustále se vzdělávám, abych držel krok s těmi nejlepšími. Více informací o mně naleznete na této stránce.

Diskuse k článku